Reklama

PKM Katowice kupi elektryczne Solarisy i zapłaci milion więcej

Łukasz Kądziołka
PKM Katowice ma podpisać w najbliższych miesiącach umowę na dostawę kolejnych autobusów elektrycznych. Tym samym przedsiębiorstwo przepłaci około 1 mln zł. Solaris zastąpi Ursusa, który nie wywiązał się z umowy.

PKM Katowice kupi „elektryki” Solarisa, ale minie jeszcze sporo czasu zanim pojawią się na ulicach. Pięć jednoczłonowych pojazdów już powinno wozić pasażerów, ale po drodze było sporo komplikacji. Pierwszy przetarg w 2018 roku i od razu udało się wyłonić wykonawcę. Problem w tym, że wykonawca nie wywiązał się z umowy. Ursus w ciągu dwunastu miesięcy nie dostarczył ani jednego z zamówionych autobusów z silnikiem elektrycznym. Podczas wizyty przedstawicieli PKM-u Katowice w fabryce Ursusa okazało się, że produkcja pojazdów dopiero się rozpoczęła. Katowicki PKM rozwiązał umowę z wykonawcą. Szybko ogłoszony został drugi przetarg. Na początku tego miesiąca minął termin zgłaszania ofert.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nie będzie autobusów elektrycznych Ursusa w Katowicach. PKM ogłosi kolejny przetarg

Podobnie jak w pierwszym przetargu, w tym również swoją ofertę złożył Solaris. Jednak tym razem to jedyny chętny do realizacji dostawy pięciu autobusów. Poza tym Solaris zaproponował wyższą niż w ubiegłym roku cenę. Wzrosła ona o około 1 milion złotych. W 2018 roku wynosiła ponad 14 mln zł, a w tym już ponad 15 mln zł. Mimo że PKM chciał wydać na „krótkie” elektryczne autobusy 13,5 mln zł, to zakup prawdopodobnie dojdzie do skutku. – Z chwilą kiedy Solaris złoży dokumenty, zweryfikujemy je i będziemy podejmować decyzję – mówi Helena Ulanowska, prezes PKM Katowice i dodaje, że być może przedsiębiorstwu wyjdzie to na dobre, bo już teraz pracownicy są odpowiednio przeszkoleni i oswojeni z pojazdami Solarisa. Pasażerowie trochę poczekają na 5 sztuk nowych „elektryków”, bo dotrą one do Katowic w przyszłym roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wyjechał pierwszy „elektryk” PKM-u. Na kolejne autobusy pasażerowie jeszcze poczekają

Kolejne inwestycje w tabor z napędem elektrycznym to już rok 2021. Wtedy PKM ma otrzymać kolejnych 10 autobusów i wtedy przedsiębiorstwo będzie mogło pochwalić się dwudziestoma pojazdami na prąd. Obecnie na wybranych liniach kursuje 5 przegubowych Solarisów, które po raz pierwszy wyjechały w trasę w styczniu tego roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*