Reklama

PiS przejmuje władzę w województwie. Trwa pierwsza sesja sejmiku [RELACJA NA ŻYWO]

Radny Wojciech Kałuża.

Grzegorz Żądło
Rozpoczęła się pierwsza sesja nowej kadencji sejmiku woj. śląskiego. Wszystko  wskazuje na to, że województwem będzie rządzić Prawo i Sprawiedliwość. Stało się tak po deklaracji radnego Wojciecha Kałuży, który został wybrany z list Koalicji Obywatelskiej, ale zostanie radnym niezależnym i prawdopodobnie zostanie wicemarszałkiem w zarządzie PiS.

13:02 Na członków zarządu zostali rekomendowani Michał Woś i Izabela Domagała. Zostali wybrani większością głosów.

13:00 Wicemarszałkami będą Wojciech Kałuża i Dariusz Starzycki. Obydwaj kandydaci dostali po 23 głosy.

12:45 W sejmiku powstały 3 kluby radnych. Przewodniczącym klubu PiS został Jan Kawulok, PO – Michał Gramatyka, a SLD-PSL Marek Balt.

12:23: Nowy marszałek rekomenduje na wicemarszałków posła Dariusza Starzyckiego i radnego sejmiku Wojciecha Kałużę.

12:20 Jakub Chełstowski, nowy marszałek woj. śląskiego: Malduję wykonanie zadania. To dla mnie duży honor.

12:16. Jakub Chełstowski (PiS) został wybrany marszałkiem województwa śląskiego. Dostał 23 głosy. 21 radnych było przeciw, a jeden się wstrzymał. Był jedynym kandydatem.

11:37 Kandydatem na marszałka woj. śląskiego jest Jakub Chełstowski z Tychów. PO nie zgłosiła swojego kandydata.

11:32 Nowy przewodniczący składa wniosek o rozszerzenie porządku obrad o wybór marszałka i członków zarządu.

11:25 Przewodniczącym sejmiku został wybrany Jan Kawulok, który dostał 23 głosy. Na Grzegorza Wolnika zaglosowało 22 radnych.

10:55 Rozpoczyna się głosowanie na przewodniczącego sejmiku.

10:33 Przewodniczący senior prof. Tadeusz Sławek ogłosił przerwę na przygotowanie kart do głosowania na przewodniczącego sejmiku.

10: 27 Trwa zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego sejmiku. Piotr Czarnynoga (PiS) zgłosił Jan Kawuloka. Michał Gramatyka (PO) zgłosił Grzegorza Wolnika.

10:10 Grzegorz Wolnik: Wojciechu Kałużo, byliśmy na jednym wspólnym billboardzie. Wstydzę się tego po trzykroć, że znalazłem się na jednym materiale wyborczym z panem. Bo od dzisiaj z panem. Po trzykroć zdrajca!

10:06 Grzegorz Tobiszowski: Dzisiaj ci, którzy mówią o przekupstwie, nie udowodnili niczego, ale gardzą wolnością drugiego człowieka. To jest demokracja, wolność, zastraszać wolnego wybranego radnego? Wy wiecie co to znaczy korupcja polityczna i myślicie, że inni też tak robią. Na złodzieju czapka gore. Niech tu wreszcie nastąpi spokój i cisza. Bywa się, że jest się w opozycji. Wtedy się wykazuje hart.

10:00 Głos zabrał Borys Budka: Okazja to wyjątkowa i smutna dla samorządu woj. śląskiego. Przed chwilą do porządku dziennego prześliście nad czymś co na zawsze zapisze się haniebnymi zgłoskami w historii samorządu woj. śląskiego. Dokonuje się na sali sejmiku ordynarny akt korupcji politycznej. Możecie buczeniem zagłuszać swoje sumienia, jesli je macie. Możecie uważać, że cokolwiem dobrego dzieje się dla dobra regionu. Oszukano 25 000 ludzi, którzy oddali głos na kandydata. Dowiadujemy się o tym akcie z depeszy Polskiej Agencji Prasowej i mówi o tym szef kancelarii premiera. Tak naprawdę dokonano rzeczy, która naszym zdaniem wyczerpuje znamiona przestępstwa. Wcześniej czy oóźniej właściwe organy władzy publicznej wyjaśnią kto i za jaką cenę dokonał tego haniebnego aktu.

9:50 Radny Michał Gramatyka wnioskuje o przerwanie sesji. Przekonuje, że przy „zwerbowaniu” radnego Kałuży mogło dojść do czynu zabronionego.

Jeszcze wczoraj PO, Nowoczesna, SLD i PSL ogłosili podpisanie koalicji w sejmiku. W składzie zarządu po dwa miejsca mieli dostać PO i SLD,  a jedno PSL. To już jednak nieaktualne. Dziś rano PiS oglosiło, że radny Wojciech Kałuża zostanie radnym niezależnym. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że zostanie wicemarszałkiem ds. gospodarczych.

Podczas odbierania potwierdzenia wyboru na radnego Kałuża usłyszał, że jest judaszem i sprzedawczykiem.

Trwa ślubowanie radnych. Kolejne informacje wkrótce.


Tagi:

Komentarze

  1. ulalala 21 listopada, 2018 at 12:06 pm - Reply

    Z Nowoczesnej do PiS, zabawne. Ten transfer przyćmił nawet przejście Ronaldo do Juventusu 🙂
    Z drugiej strony po co to gadanie o czynie zabronionym czy haniebnym akcie? Przecież tak wygląda polityka. Stołki za poparcie. Pan Michał Gramatyka zapomniał już jak to zasiadał w radzie Tauronu przez 2 miesiące za prawie 450 tyś złotych? Świeżutki członek PiSu też pewnie dostanie w przyszłości podobną ofertę, którą ciężko będzie odrzucić.

Dodaj komentarz

*
*