Reklama

Pierwsze „ślady” nowej strefy płatnego parkowania w Katowicach. W tym roku niewiele się jednak zmieni

Ł. K.
W Katowicach trwają przygotowania do rozszerzenia strefy płatnego parkowania. Nowe urządzenia niebawem zaczną pojawiać się na ulicach miasta. Już można zauważyć, gdzie się będą montowane.

Zapowiadane od dawna zmiany w parkowaniu w Katowicach zaczynają być widoczne na ulicach. Choć na razie zauważyć można tylko przygotowania do rozszerzenia strefy płatnego parkowania. Na chodnikach w centrum Katowic pojawiły się elementy, na których osadzone zostaną nowe urządzenia. Sądząc po ich lokalizacji, zastąpią one dotychczas użytkowane, które z kolei zostaną przeniesione w nowe miejsce przy rozszerzeniu strefy. Parkomatów na razie nie ma, bo na ich zamontowanie wykonawca ma jeszcze czas. Jednak mogą zacząć się pojawiać już w najbliższych dniach – Do tej pory zostały przeprowadzone wymagane uzgodnienia formalne oraz prowadzony jest montaż fundamentów pod urządzenia. Montaż 100 nowych parkomatów i wdrożenie do użytkowania nastąpi do końca września – informuje w imieniu MZUiM Dawid Zapała z Katowickiej Agencji Wydawniczej.

Zgodnie z umową, pierwsze 100 urządzeń ma zostać dostarczone, zamontowane i uruchomione w okresie od 1 do 23 września 2022 roku. Już teraz można zobaczyć, gdzie będą stały. W centrum Katowic przybędzie parkomatów. Sieć zostanie „zagęszczona”, bo powstanie Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania. Jej granicami będą ulica Mickiewicza i aleja Roździeńskiego od północy, od wschodu – ul. Bankowa i ul. Francuska. Od zachodu ŚSPP będzie zaczynała się na ul. Marii Goeppert-Mayer oraz Mikołowskiej. Południową granicę będą stanowiły ulice Jagiellońska i Kopernika.

Nowa strefa ma, zgodnie z zapowiedziami, zacząć działać w tym roku. Na prawdziwe zmiany, czyli faktycznie rozszerzenie obszaru objętego płatnym parkowaniem, trzeba będzie poczekać. Druga transza urządzeń (250 sztuk) ma zostać dostarczona w okresie od 1 lutego do 31 marca 2023. Wtedy strefa ma zostać poszerzona o część Bogucic, Zawodzia, os. Paderewskiego i Koszutkę. Wtedy też zmienią się stawki za parkowanie. Jeśli będą takie, jak wskazali mieszkańcy podczas konsultacji społecznych, to pierwsza godzina w ŚSPP będzie kosztować 5 zł, a w SPP – 3,6 zł.

Koszt dostarczenia nowych paromatów to 9,4 mln zł brutto. Wykonawcą jest firma Automatikon Sp. z o.o. z Jaworza.


Tagi:

Komentarze

  1. kukura 26 sierpnia, 2022 at 1:41 pm - Reply

    Kto w ogóle zajmuje sie sprawdzaniem płatności za parking? Są jeszcze parkingowi?

    Po Wawie jezdzi samochod i automatycznie sczytuje po tablicach rejestracyjnych.

Dodaj komentarz

*
*