Reklama

Badania parkingowe w Katowicach zakończone. Wniosek: trzeba podnieść ceny

Łukasz Kądziołka
Ponad połowa samochodów parkujących w mieście to pojazdy spoza Katowic, w godzinach szczytu 1300 aut parkuje nielegalnie, a sytuację parkingową ma poprawić wzrost cen i większy dostęp do płatności. To wnioski z badania parkingów przeprowadzonego w Katowicach.

O wielkim liczeniu samochodów w centrum Katowic pisaliśmy jeszcze na etapie ogłoszenia przetargu. Teraz znane są już wyniki badania transportowego dotyczącego parkowania. Jego celem było – w skrócie – sprawdzenie jak, gdzie i kiedy parkują kierowcy w ścisłym centrum miasta. Dzięki takiej analizie miasto ma stworzyć nową politykę parkingową. – Sytuacja Katowic pod względem parkowania jest szczególna. To właśnie u nas swoją siedzibę ma wiele instytucji, uczelni wyższych czy też firm, w których pracują osoby z całej metropolii. Codziennie do Katowic przyjeżdża 120 tys. osób do pracy – z czego wielu samochodami – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na potrzeby badania Śródmieście zostało podzielone na 42 obszary (ograniczone od północy ulicami Oblatów i Katowicką, od wschodu ulicami Dobrowolskiego, Roździeńskiego, Bogucicką, 1 Maja i Murckowską, od południa autostradą A4 i od zachodu linią kolejową nr 139 oraz ulicami Goeppert-Mayer, Grundmanna i Stęślickiego, włączono też rejon ulic Ceglanej i Wita Stwosza). Na tym terenie firma Stadtraum Polska Sp. z o.o. z Poznania przeprowadziła badanie w październiku 2019 roku. – Metoda badań polegała na automatycznym sczytywaniu co godzinę numerów rejestracyjnych zaparkowanych pojazdów, natomiast analizy przeprowadzone zostały z podziałem na pojazdy z rejestracją SK (tj. z Katowic) i nie SK (spoza Katowic) – tłumaczy Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu w UM Katowice.

Jak wynika z badania, na obszarze centrum Katowic jest 27 698 miejsc parkingowych. Niespełna 12 tys. to parkingi zarządzane przez MZUiM. W czasie wykonywania badań średnia liczba pojazdów, które parkowały na parkingach, to nieco ponad 30 tys. Przy czym większość to samochody spoza miasta. Najwięcej aut zaobserwowano w godzinach 12.00-13.00. Jednocześnie kierowcy zaparkowali maksymalnie 13 224 pojazdy. To o 11% więcej niż mogą pomieścić miejsca postojowe, którymi dysponuje miasto. Wynika z tego, że w godzinach szczytu ok. 1300-1400 samochodów parkuje w miejscach niedozwolonych.
W Katowicach kierowcy w większości pozostawiają na parkingu swój samochód na 3 godziny lub dłużej. To dotyczy aż 47%wszystkich pojazdów. W tym nadal większość stanowią auta z innymi tablicami rejestracyjnymi niż SK. Nieco ponad 60% zaparkowanych na co najmniej 3 godziny samochodów pochodzi spoza Katowic. Wynik badania pokazuje też, w jaki sposób mieszkańcy podchodzą do pozostawiania aut w strefie kultury. – Dane parkowania w strefie kultury jasno pokazują, że wiele osób wykorzystuje to miejsce jako darmowy, całodzienny parking, wykorzystywany przy dojeżdżaniu do pracy. Największa ilość jednocześnie zaparkowanych pojazdów występuje w przedziale godzinowym od 15.00 do 16.00 i wynosi 895 pojazdy, co stanowi ok. 144 % pojemności parkingów, zatem ok. 44% pojazdów parkuje w miejscach niedozwolonych. W okresie tym aż 84% zaparkowanych pojazdów posiadało rejestrację spoza Katowic – podkreśla naczelnik Lowak.

Wnioski wynikające z badania nie są zaskakujące, ale mają pomóc władzom Katowic w podjęciu ważnych decyzji dotyczących polityki parkingowej w mieście. Firma, która na zlecenie miasta wykonała badania wskazuje, że problemy rozwiąże m.in. zwiększenie liczby miejsc parkingowych i rotacji na tych miejscach oraz zmiana środka transportu na rower i komunikację zbiorową. Wśród zaleceń znalazło się podwyższenie stawek w strefie płatnego parkowania, które ma poskutkować skróceniem czasu postoju. Poza tym wykonawca rekomenduje wprowadzenie płatności mobilnych oraz płatności kartą.


Tagi:

Komentarze

 1. Paweł Skobar 18 lipca, 2020 at 5:52 am - Reply

  Miasto traci 1,5 miliona miesięcznie!!! Niech tylko 500 kierowców w dni robocze dostanie mandaty po 150zl a miasto będzie miało takie środki.

 2. Jan 16 lipca, 2020 at 10:41 pm - Reply

  Płatne parkingi to skok na kasę. Nic więcej!

  • Grzegorz Żądło 17 lipca, 2020 at 8:20 am Reply

   Płatne parkingi to jedyna szansa na zmianę nawyków transportowych mieszkańców.

   • Mike 17 lipca, 2020 at 4:36 pm Reply

    Tak myślą urzędnicy. Efekt – więcej ludzi wyprowadza się z Katowic, niż wprowadza.
    Mam takie pytanie – dlaczego właściciele supermarketów i centrów handlowych nie likwidują parkingów? Przecież grunt pod parkingiem na setki aut kosztuje majątek!
    Odpowiedź – bo oni muszą zarabiać, a urzędnicy nie. Jak brakuje kasy urzędnikom to podnoszą podatki i opłaty i jest git. Mogą pozwolić sobie na takie brednie jak nawyki transportowe. Przy takim myśleniu to cud, że w Polsce jest kilkanaście milionów aut, a nie tylko rowerki, furmanki i traktory.

    • P Śl 17 lipca, 2020 at 8:31 pm Reply

     Ludzie wyprowadzają się, bo nie ma darmowych parkingów? A może przez korki, które sami tworzą?

     • Mike 20 lipca, 2020 at 3:53 pm Reply

      Miasto nie rozwija się, bo nie ma spójnej strategi drogowej, system parkingowy jest niewydolny… itd, ale wy dzieciaki i tak nie zrozumiecie, szkoda czasu. Bierzcie rowerki i do przodu. 🙂

      • P Śl 8 września, 2020 at 7:14 pm Reply

       System parkingowy jest niewydolny, bo jest bezpłatny. Na świecie jeszcze nie wymyślono takiego systemu parkingowego, bezpłatnego, żeby był wydolny. Do supermarketu ludzie często jeżdżą po większe zakupy. Właściciele nie likwidują parkingów, bo jest zależność między ich biznesem, a tym parkingiem, acz praktyka pokazuje, że i tak najlepiej mają się markety, które są blisko zabudowań, są dobrze skomunikowane transportem publicznym, a nie takie, które mają największy parking. Dziadku weź rowerek to ci trochę przewietrzy te trociny 🙂 Albo wracaj do swojego autka, hoduj zawał i jedź szukaj parkingu 🙂 Ja tam wolę swój rowerek. Zdrowie, kondycja, zawsze bez korków, najkrótszą drogą do celu, i zawsze darmowy parking pod drzwiami 🙂

       • hela 8 września, 2020 at 8:57 pm Reply

        Dzieciak jednak jesteś. Miasto ma być i dla jednych i dla drugich bo nie każdy ma możliwość i nie zawsze da się rowerem. Podobnie jak nie każdy ma samochód.

     • Grzegorz Żądło 17 lipca, 2020 at 8:46 pm Reply

      Też mnie zawsze bawi „argument”, że ktoś wyjeżdża z miasta, bo nie wszędzie gdzie chce dojechać samochodem czeka na niego parking, najlepiej bezpłatny.

      • P Śl 8 września, 2020 at 7:16 pm Reply

       Nie najlepiej, a obowiązkowo. To jest warunek konieczny.

    • Grzegorz Żądło 17 lipca, 2020 at 8:22 pm Reply

     Jakby to prosto powiedzieć, żeby nikogo nie urazić. Jeśli ktoś porównuje supermarkety do zwykłych ulic w centrum miasta, to naprawdę nie ma o czym rozmawiać.

     • Mike 30 kwietnia, 2021 at 4:45 pm Reply

      Marnujesz się, z takim myśleniem zrobiłbyś wspaniałą karierę urzędniczą! :)))

 3. Krzysztof 25 kwietnia, 2020 at 3:22 pm - Reply

  Trzeba budować parkingi piętrowe i innego typu – metalowe szczęki – badania nie dadzą miejsc parkingowych a niestety przyjezdni blokują parkingi prywatne przy blokach KSM gdzie są mieszkania prywatne wykupione i wydzielone parkingi dla mieszkańców. Nie budować nic w Centrum bo niema miejsc parkingowych. W Centrum jest już ciasno a deweloperzy budują to święte krowy dlaczego ? Czy UM nie widzi tego jak jest ciasno ?

 4. Szymon 10 kwietnia, 2020 at 9:30 am - Reply

  Najważniejszy wniosek to trzeba zacząć pilnować i konsekwentnie karać nielegalnie parkujących.
  Dane z raportu są porażające.. w niektórych miejscach do 40 proc parkujących w niedozwolonych miejscach.

 5. Grucha 10 kwietnia, 2020 at 2:54 am - Reply

  Marnowanie publicznych środków na analizy, gdzie wnioski mogłoby wyciągnąć dziecko w podstawówce. No ale miastem Katowice zarządzają ludzie, którzy wprowadzili system, gdzie za parkowanie płaci się podchodząc z trzosem monet

Dodaj komentarz

*
*