Reklama

Badania parkingowe w Katowicach zakończone. Wniosek: trzeba podnieść ceny

Łukasz Kądziołka
Ponad połowa samochodów parkujących w mieście to pojazdy spoza Katowic, w godzinach szczytu 1300 aut parkuje nielegalnie, a sytuację parkingową ma poprawić wzrost cen i większy dostęp do płatności. To wnioski z badania parkingów przeprowadzonego w Katowicach.

O wielkim liczeniu samochodów w centrum Katowic pisaliśmy jeszcze na etapie ogłoszenia przetargu. Teraz znane są już wyniki badania transportowego dotyczącego parkowania. Jego celem było – w skrócie – sprawdzenie jak, gdzie i kiedy parkują kierowcy w ścisłym centrum miasta. Dzięki takiej analizie miasto ma stworzyć nową politykę parkingową. – Sytuacja Katowic pod względem parkowania jest szczególna. To właśnie u nas swoją siedzibę ma wiele instytucji, uczelni wyższych czy też firm, w których pracują osoby z całej metropolii. Codziennie do Katowic przyjeżdża 120 tys. osób do pracy – z czego wielu samochodami – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na potrzeby badania Śródmieście zostało podzielone na 42 obszary (ograniczone od północy ulicami Oblatów i Katowicką, od wschodu ulicami Dobrowolskiego, Roździeńskiego, Bogucicką, 1 Maja i Murckowską, od południa autostradą A4 i od zachodu linią kolejową nr 139 oraz ulicami Goeppert-Mayer, Grundmanna i Stęślickiego, włączono też rejon ulic Ceglanej i Wita Stwosza). Na tym terenie firma Stadtraum Polska Sp. z o.o. z Poznania przeprowadziła badanie w październiku 2019 roku. – Metoda badań polegała na automatycznym sczytywaniu co godzinę numerów rejestracyjnych zaparkowanych pojazdów, natomiast analizy przeprowadzone zostały z podziałem na pojazdy z rejestracją SK (tj. z Katowic) i nie SK (spoza Katowic) – tłumaczy Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu w UM Katowice.

Jak wynika z badania, na obszarze centrum Katowic jest 27 698 miejsc parkingowych. Niespełna 12 tys. to parkingi zarządzane przez MZUiM. W czasie wykonywania badań średnia liczba pojazdów, które parkowały na parkingach, to nieco ponad 30 tys. Przy czym większość to samochody spoza miasta. Najwięcej aut zaobserwowano w godzinach 12.00-13.00. Jednocześnie kierowcy zaparkowali maksymalnie 13 224 pojazdy. To o 11% więcej niż mogą pomieścić miejsca postojowe, którymi dysponuje miasto. Wynika z tego, że w godzinach szczytu ok. 1300-1400 samochodów parkuje w miejscach niedozwolonych.
W Katowicach kierowcy w większości pozostawiają na parkingu swój samochód na 3 godziny lub dłużej. To dotyczy aż 47%wszystkich pojazdów. W tym nadal większość stanowią auta z innymi tablicami rejestracyjnymi niż SK. Nieco ponad 60% zaparkowanych na co najmniej 3 godziny samochodów pochodzi spoza Katowic. Wynik badania pokazuje też, w jaki sposób mieszkańcy podchodzą do pozostawiania aut w strefie kultury. – Dane parkowania w strefie kultury jasno pokazują, że wiele osób wykorzystuje to miejsce jako darmowy, całodzienny parking, wykorzystywany przy dojeżdżaniu do pracy. Największa ilość jednocześnie zaparkowanych pojazdów występuje w przedziale godzinowym od 15.00 do 16.00 i wynosi 895 pojazdy, co stanowi ok. 144 % pojemności parkingów, zatem ok. 44% pojazdów parkuje w miejscach niedozwolonych. W okresie tym aż 84% zaparkowanych pojazdów posiadało rejestrację spoza Katowic – podkreśla naczelnik Lowak.

Wnioski wynikające z badania nie są zaskakujące, ale mają pomóc władzom Katowic w podjęciu ważnych decyzji dotyczących polityki parkingowej w mieście. Firma, która na zlecenie miasta wykonała badania wskazuje, że problemy rozwiąże m.in. zwiększenie liczby miejsc parkingowych i rotacji na tych miejscach oraz zmiana środka transportu na rower i komunikację zbiorową. Wśród zaleceń znalazło się podwyższenie stawek w strefie płatnego parkowania, które ma poskutkować skróceniem czasu postoju. Poza tym wykonawca rekomenduje wprowadzenie płatności mobilnych oraz płatności kartą.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Tagi:

Komentarze

 1. Paweł Skobar 18 lipca, 2020 at 5:52 am - Reply

  Miasto traci 1,5 miliona miesięcznie!!! Niech tylko 500 kierowców w dni robocze dostanie mandaty po 150zl a miasto będzie miało takie środki.

 2. Jan 16 lipca, 2020 at 10:41 pm - Reply

  Płatne parkingi to skok na kasę. Nic więcej!

  • Grzegorz Żądło 17 lipca, 2020 at 8:20 am Reply

   Płatne parkingi to jedyna szansa na zmianę nawyków transportowych mieszkańców.

   • Mike 17 lipca, 2020 at 4:36 pm Reply

    Tak myślą urzędnicy. Efekt – więcej ludzi wyprowadza się z Katowic, niż wprowadza.
    Mam takie pytanie – dlaczego właściciele supermarketów i centrów handlowych nie likwidują parkingów? Przecież grunt pod parkingiem na setki aut kosztuje majątek!
    Odpowiedź – bo oni muszą zarabiać, a urzędnicy nie. Jak brakuje kasy urzędnikom to podnoszą podatki i opłaty i jest git. Mogą pozwolić sobie na takie brednie jak nawyki transportowe. Przy takim myśleniu to cud, że w Polsce jest kilkanaście milionów aut, a nie tylko rowerki, furmanki i traktory.

    • P Śl 17 lipca, 2020 at 8:31 pm Reply

     Ludzie wyprowadzają się, bo nie ma darmowych parkingów? A może przez korki, które sami tworzą?

     • Mike 20 lipca, 2020 at 3:53 pm Reply

      Miasto nie rozwija się, bo nie ma spójnej strategi drogowej, system parkingowy jest niewydolny… itd, ale wy dzieciaki i tak nie zrozumiecie, szkoda czasu. Bierzcie rowerki i do przodu. 🙂

     • Grzegorz Żądło 17 lipca, 2020 at 8:46 pm Reply

      Też mnie zawsze bawi „argument”, że ktoś wyjeżdża z miasta, bo nie wszędzie gdzie chce dojechać samochodem czeka na niego parking, najlepiej bezpłatny.

    • Grzegorz Żądło 17 lipca, 2020 at 8:22 pm Reply

     Jakby to prosto powiedzieć, żeby nikogo nie urazić. Jeśli ktoś porównuje supermarkety do zwykłych ulic w centrum miasta, to naprawdę nie ma o czym rozmawiać.

 3. Krzysztof 25 kwietnia, 2020 at 3:22 pm - Reply

  Trzeba budować parkingi piętrowe i innego typu – metalowe szczęki – badania nie dadzą miejsc parkingowych a niestety przyjezdni blokują parkingi prywatne przy blokach KSM gdzie są mieszkania prywatne wykupione i wydzielone parkingi dla mieszkańców. Nie budować nic w Centrum bo niema miejsc parkingowych. W Centrum jest już ciasno a deweloperzy budują to święte krowy dlaczego ? Czy UM nie widzi tego jak jest ciasno ?

 4. Szymon 10 kwietnia, 2020 at 9:30 am - Reply

  Najważniejszy wniosek to trzeba zacząć pilnować i konsekwentnie karać nielegalnie parkujących.
  Dane z raportu są porażające.. w niektórych miejscach do 40 proc parkujących w niedozwolonych miejscach.

 5. Grucha 10 kwietnia, 2020 at 2:54 am - Reply

  Marnowanie publicznych środków na analizy, gdzie wnioski mogłoby wyciągnąć dziecko w podstawówce. No ale miastem Katowice zarządzają ludzie, którzy wprowadzili system, gdzie za parkowanie płaci się podchodząc z trzosem monet

Dodaj komentarz

*
*