Reklama

Parking zamiast centrum przesiadkowego w Podlesiu. To opcja rezerwowa

Łukasz Kądziołka
Budowa centrum przesiadkowego w Podlesiu jest dla miasta priorytetem. Jednak niewykluczone, że nie powstanie tam “typowe” centrum przesiadkowe. Zamiast tego może powstać parking. Na razie urzędnicy nie zdradzają zbyt wielu szczegółów.

O tym, że budowa dwóch centrów przesiadkowych w Katowicach została wstrzymana informowaliśmy kilka miesięcy temu. Powodem decyzji dotyczących inwestycji w Piotrowicach i Podlesiu są plany PKP PLK. Polskie Linie Kolejowe nie chcą przekazać miastu gruntów pod inwestycje. Chociaż miało się już rozpocząć projektowanie obu centrów. Wszystko dlatego, że PKP PLK przygotowuje się do modernizacji linii E65 na odcinku Katowice-Tychy. Są to jednak dalekosiężne plany. Na razie mówi się, że prace rozpoczną się najprawdopodobniej w 2021 roku. W związku z tym możliwe, że miasto zmieni plany wobec centrum przesiadkowego. Ten temat pojawił się podczas ostatniego spotkania z mieszkańcami, które dotyczyło centrum przesiadkowego w Ligocie. Mieszkańcy pytali jak miasto zamierza rozwiązać kwestię dużego ruchu na drodze od strony Podlesia. – Reagując właśnie na ten ruch, mogę już powiedzieć, że planujemy utworzyć tam parking – mówił Łukasz Kosobucki, kierownik referatu systemów transportowych wydziału transportu w UM Katowice. Dodał, że nie będzie tam “typowego centrum przesiadkowego”. Przy ul. Uniczowskiej miałby powstać parking, na którym mieszkańcy będą mogli pozostawiać samochody i przesiadać się na inne środki transportu. Działałby on na tej samej zasadzie, co w pozostałych centrach przesiadkowych. Miasto na razie nie potwierdza, że w Podlesiu powstaną wyłącznie miejsca postojowe. Urzędnicy podkreślają, że priorytetem nadal jest centrum przesiadkowe. “Miasto mając na względzie rozwój zabudowy mieszkaniowej w tej części Katowic, podtrzymuje stanowisko w kwestii utworzenia węzła przesiadkowego w rejonie stacji kolejowej „Katowice – Podlesie” dla zapewnienia możliwości przesiadkowych z komunikacji indywidualnej i autobusowej na pociąg  w zakresie dojazdów do centrum Katowic. Z uwagi na konieczność zmiany pierwotnie zakładanego zakresu dla budowy węzła „Podlesie”  w związku z planami inwestycyjnymi PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., miasto prowadzi aktualnie analizy uwarunkowań terenowych i technicznych dla usytuowania infrastruktury przyszłego węzła przesiadkowego, w tym parkingu terenowego/miejsc postojowych dla samochodów osobowych dla funkcji Park & Ride.” – odpowiada wydział rozwoju UM Katowice.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, parking w pobliżu dworca mógłby powstać dosyć szybko, bo “nie jest to  skomplikowana inwestycja”.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*