Reklama

Ogromne utrudnienia dla pasażerów pociągów. To nie był cyberatak

Redakcja

Awaria na kolei w całej Polsce. Dzisiaj w nocy doszło do usterki systemu sterowania ruchem kolejowym. Producent urządzeń wykorzystywanych do prowadzenia ruchu wyjaśnił przyczynę.

Dzisiaj jest kiepski dzień na podróżowanie koleją. Jak podała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, około godz. 4.00 odnotowano awarię w 19 lokalizacjach na lokalnych centrach sterowania. LCS to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Problem występował na terenie kilkuset kilometrów linii kolejowych. Dlatego wiele pociągów było opóźnionych i odwołanych. W woj. śląskim sytuację udało się opanować w godzinach wczesnopopołudniowych. Przywrócono do eksploatacji kolejne urządzenia sterowania ruchem w Czechowicach-Dziedzicach, Poraju i Skoczowie. Ruch na większości linii kolejowych wraca do normy. Nadal występować mogą utrudnienia związane z wtórnymi opóźnieniami.

Łącznie przestało działać 19 z 33 urządzeń firmy Alstom, która opublikowała oświadczenie w tej sprawie:
Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier”.

Wynika z tego, że przyczyną awarii był błąd w działaniu firmy. Alstom potwierdza, że „nie było żadnego cyberataku, ani problemu bezpieczeństwa związanego z błędem formatowania czasu, który wystąpił 17 marca 2022 r. Błędy w formatowaniu czasu są znanym zjawiskiem” – czytamy w komunikacie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*