Reklama

Od poniedziałku 28 marca nie będzie już obowiązku noszenia maseczki. Jest jednak jeden wyjątek

G. Ż.
W poniedziałek 28 marca znika obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. W tym dniu wchodzi rozporządzenie Rady Ministrów z 25 marca, które praktycznie znosi wszystkie obostrzenia, w tym kwarantannę i izolazję.

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział na konferencji prasowej 24 marca. Dzień później ukazało się rozporządzenie w tej sprawie. Zgodnie z nim, zakrywanie przy pomocy maseczki ust i nosa będzie obowiązkowe tylko w budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz w aptekach. Oznacza to, że nadal trzeba będzie nosisz maseczkę np. w przychodni czy szpitalu. Co ciekawe, w rozporządzeniu została określona data obowiązywania tego obostrzenia. To 30 kwietnia 2022. Poza placówkami medycznymi i aptekami od poniedziałku 28 marca noszenie maseczki będzie nieobowiązkowe. Nie trzeba już będzie pamiętać o zasłanianiu ust i nosa m.in. w sklepach, pojazdach komunikacji publicznej czy urzędach.

Najnowsze rozporządzenie znosi też obowiązek odbycia kwarantanny w przypadku wykrycia u danej osoby zakażenia wirusem SARS Co-V-2. Znika też kwarantanna po przyjeździe do Polski z innych krajów. Osoby z wykrytym koronawirusem będą dostawać zwolnienia lekarskie, tak jak dzieje się to w przypadku innych chorób.

Jeśli zajdzie taka konieczność, np. w przypadku wykrycia lokalnych ognisk koronawirusa, to sanepid będzie nadal mógł nakładać  kwarantannę.

Co ważne, osoby odbywające w dniu wejścia w życie rozporządzenia (czyli 28 marca) kwarantannę, izolację albo izolację w warunkach domowych muszą je zakończyć na dotychczasowych zasadach.

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce potwierdzono 5 939 735 przypadków zakażenia. Zmarło 114 821 chorych.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*