Reklama

Od dzisiaj duże utrudnienia z powodu defilady w Katowicach

Łukasz Kądziołka
Zamknięte drogi, nieczynne parkingi i zmiany w komunikacji miejskiej. Przez prawie dobę potrwają największe utrudnienia związane z defiladą wojskową w Katowicach. Jeśli ktoś nie wybiera się na obchody Święta Wojska Polskiego, to w środę i czwartek powinien omijać centrum miasta.

Defilada wojskowa w Katowicach zbliża się wielkimi krokami. W czwartek odbędzie się kilka wydarzeń w związku z obchodami Święta Wojska Polskiego. We wszystkich wezmą udział najważniejsze osoby w państwie. Najpierw będzie msza w kościele garnizonowym, później wręczone zostaną odznaczenia wojskowe na pl. Chrobrego, a właściwa defilada została zaplanowana na godz. 14.00. Jednak utrudnienia rozpoczną się już dzisiaj wieczorem. Już od wtorku zamknięte zostały parkingi przy pl. Chrobrego, pl. Sejmu Śląskiego, a od dzisiaj przy Superjednostce. Poza tym kierowcy powinni przestawić swoje auta zaparkowane na miejscach postojowych wzdłuż trasy parady wojskowej.

Weźmie w niej udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego i 60 statków powietrznych. Wojsko przemaszeruje m.in. przez al. Roździeńskiego, al. Korfantego i rondo im. gen. J. Ziętka. To tu defilada ma być najbardziej atrakcyjna dla widzów. Scena, z której uroczystość będą obserwowali m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, została ustawiona naprzeciwko Spodka (po południowej stronie al. Roździeńskiego), tyłem do Pomnika Powstańców Śląskich. Tył kolumny wojskowej będzie ustawiony od skrzyżowania ul. Bagiennej z ul. Lwowską w kierunku na centrum miasta. Wojsko przejdzie aleją Roździeńskiego, przez rondo im. gen J. Ziętka, a następnie skręci w aleję Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości pętli Słonecznej. Ponadto o godz. 15.00 w strefie kultury rozpocznie się piknik „Wierni Polsce”, który potrwa do godz. 21.00.

W związku z wydarzeniem, od środy 14 sierpnia (od godz. 20.00) do czwartku 15 sierpnia (do godz. 17.00) zamknięte będą ulice: Bagienna (od skrzyżowania z ulicy Lwowską do węzła z ul. Murckowską), al. Roździeńskiego (od węzła z ul. Murckowską do ronda im. gen. J. Ziętka), rondo im. gen. J. Ziętka, ul. Chorzowska (od ul. Sokolskiej do ronda im. gen. J. Ziętka), al. Korfantego od ul. Moniuszki do Placu Alfreda, tunel pod rondem im. gen. J. Ziętka. Dodatkowo czasowe utrudnienia w ruchu mogą się pojawiać w rejonie placów Sejmu Śląskiego i Chrobrego. 15 sierpnia zamykane mogą być ul. Jagiellońska, ul. Lompy, ul. Kopernika i pl. Miarki.
Utrudnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej mają się rozpocząć wcześniej i zakończyć później. Będą obowiązywały od godziny 19.00 w środę do godziny 18.00 w czwartek. Dokładny komunikat ze zmianami w rozkładach jazdy i trasach autobusów oraz tramwajów jest dostępny TUTAJ.
Piesi również będą musieli poruszać się wyłącznie wyznaczonymi drogami. Dla ruchu pieszego będą dopuszczone przejścia przez zamknięte al. Korfantego i al. Rozdzieńskiego. Będzie można przejść przez: kładkę nad al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR, przejście podziemne pod al. Roździeńskiego łączące os. Gwiazdy i ul. Markiefki, przejście podziemne pod al. Korfantego łączące ul. Morcinka ze Spodkiem, przejście dla pieszych łączące ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką (15 sierpnia to przejście będzie utrzymane do godz. 12.00).


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*