Reklama

Ochojec, Murcki, Kostuchna i Podlesie. Nowe przystanki kolejowe powstaną w Katowicach

Katowice Kostuchna, fot. Krzysztof Ścigała.

Ł. K.
„Program przystankowy” w Katowicach. Za rok mają być gotowe 4 nowe-stare przystanki kolejowe na południu miasta. Na linię kolejową pomiędzy Tychami a Ligotą wrócą pociągi osobowe.

Dwa lata temu rząd zapowiedział, że chce zwiększać dostęp do kolei poprzez inwestycje w infrastrukturę dla pasażerów. Tak zwany „program przystankowy” polega na budowie nowych lub modernizacji obecnie działających przystanków kolejowych. Gdy rząd go ogłaszał, to nawet urzędnicy w Katowicach byli zaskoczeni, że miasto znalazło się na liście planowanych inwestycji. Miasto zabiegało o odtworzenie linii kolejowej na południu, ale nikt nie wiedział, że w nowym programie znajdą się przystanki na terenie Katowic.

Choć początkowo niektórzy nie wierzyli w powodzenie tego programu, to teraz jest jest bliżej realizacji katowickich przystanków. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowy poinformowała dzisiaj, że podpisała 4 umowy z wykonawcą projektów i prac 4 przystanków: Katowice Ochojec, Katowice Murcki, Katowice Kostuchna i Katowice Podlesie Saska. To przystanki przy linii kolejowej nr 142 łączącej Tychy z Ligotą, którą jeszcze w latach 90. kursowały pociągi osobowe. Niektórzy mieszkańcy południowych dzielnic mogą pamiętać, jak korzystali ze starych przystanków. Obecnie po jednotorowej linii kolejowej o długości około 15 km wożone są tylko towary. Ma się to zmienić za sprawą dwóch programów.

Źródło: www.bazakolejowa.pl

Nowe przystanki zostaną zbudowane w innych miejscach niż znajdowały się dawniej. Przystanki będą wyposażone w wiaty, oświetlenie, oznakowanie i tablice informacyjne. Dla podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się zbudowane zostaną pochylnie i ścieżki naprowadzające. Ich zaprojektowanie i budowa ma kosztować łącznie 9 mln złotych netto. Powinny być gotowe w IV kwartale 2023 roku.
Drugi program, z którego skorzystają Katowice to Kolej Plus. Dzięki rządowemu dofinansowaniu będzie można wybudować dodatkowe tory, które umożliwią mijanie się pociągów na linii 142.

Linia 142 ma posłużyć także jako alternatywny szlak pomiędzy Katowicami a Tychami na czas planowanej przebudowy odcinka od Będzina do Katowic Piotrowic.


Tagi:

Komentarze

  1. MM 22 listopada, 2022 at 8:08 am - Reply

    A ja mam pytanie co z planowaną przebudową głównego szlaku kolejowego biegnącego przez samo centrum Katowic? To wg planów miałaby być znacznie poważniejsza akcja wiążąca się z dużymi utrudnieniami dla ruchu drogowego w centrum z powodu przebudowy kilku wiaduktów. Ponoć miało się to zacząć w przyszłym roku. Czy Państwo może wiedzą coś nowego w tej sprawie? Ten remont dotknie znacznie większej liczby mieszkańców i osób przybywających do Katowic.

Dodaj komentarz

*
*