Reklama

Numer 998 nie będzie już łączył ze strażą pożarną

Nadbryg. Jacek Kleszczewski, śląski komendant wojewódzki PSP. Zdjęcie: Śląski Urząd Wojewódzki.

Redakcja
Od dzisiaj w województwie śląskim rozpoczyna się przełączanie numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Cały proces ma się zakończyć 20 września. Oznacza to, że mieszkańcy województwa śląskiego, którzy wybiorą numer alarmowy 998, połączą się z operatorem numeru alarmowego 112, a nie z dyżurnym straży.

Kolejne dziesiątki tysięcy połączeń będzie przekierowane do Katowic. Wierzę głęboko, że to również pozwoli Państwowej Straży Pożarnej skupić się na tych zadaniach podstawowych, czyli na tych zadaniach, które bezpośrednio będą ratować życie, zdrowie i mienie obywateli – powiedział podczas konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Od teraz wszystkie zgłoszenia będą trafiać w jedno miejsce, tak jak dzieje się to w przypadku telefonów na numer 997. Operatorzy numeru 112 odbiorą zgłoszenie i przekażą je straży pożarnej. – Strażak nie będzie musiał przeprowadzać całej procedury uzyskania danych związanych ze zdarzeniem, a dostanie gotową informację, która będzie wystarczała, by wysłać zespoły ratownicze – mówi nadbryg. Jacek Kleszczewski, śląski komendant wojewódzki PSP.

Tylko w pierwszych 6 miesiącach tego roku CPR w Katowicach przekazało do wszystkich służb ponad 436 tys. zgłoszeń, z czego wyłącznie do PSP ponad 17 tys. Bezpośrednio na numer alarmowy 998 wpłynęło ich ponad 14 tys.

Śląskie jest kolejnym województwem, w którym numer 998 zostanie przełączony na numer alarmowy 112. Pilotaż przełączania numeru alarmowego PSP rozpoczął się w lutym 2021 r. od województw podlaskiego i lubelskiego. Od kwietnia przełączane są kolejne województwa.

Pierwszą jednostką, z której wywołania alarmowe zostaną przekierowane do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, będzie Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Numer 998 będzie nadal funkcjonował, ale mieszkańcy nie połączą się jak dotychczas bezpośrednio z Państwową Strażą Pożarną, a z dyspozytorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który po zakwalifikowaniu zgłoszenia przekaże je do odpowiednich służb. Pozwoli to nie tylko na jednoczesne powiadomienie wszystkich właściwych ze względu na rodzaj zgłoszenia służb, ale także na wyeliminowanie fałszywych i bezzasadnych zgłoszeń. Ujednolici to też sposób obsługi zgłoszeń, w tym obcojęzycznych, oraz połączeń eCall, czyli ogólnoeuropejskiego systemu powiadamiania o wypadkach drogowych.

998 to drugi po numerze 997 numer alarmowy, z którego połączenia będą przekierowywane na 112.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*