Reklama

Nowy rozkład jazdy na kolei. Więcej połączeń z Katowic do Zakopanego i nowe linie Kolei Śląskich

G. Ż.
W niedzielę 9 grudnia wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Z punktu widzenia mieszkańców Katowic i osób dojeżdżających tu do pracy najważniejsze zmiany to z pewnością większa częstotliwość kursów na najpopularniejszych trasach. Ale powody do zadowolenia mogą też mieć pasażerowie z innych miast.

Jedną z największych nowości w rozkładzie jazdy 2018-2019 jest uruchomienie całkiem nowej linii. Będą to połączenia weekendowe z Gliwic przez Rybnik do Wisły. Dzięki temu, kolejowe połączenie z innymi miejscowościami zyskają Knurów i Strumień. Nowe połączenia mają nazwę „Kubalonka” i są oznaczone jako linia S76. Czas przejazdu z Gliwic do Wisły wynosi niecałe trzy godziny.

Kolejami Śląskimi można dojechać nie tylko w Beskidy, ale też w Tatry. W nowym rozkładzie zwiększa się częstotliwość kursów z Katowic do Zakopanego. Pociągiem Ornak będzie można przyjechać do Zakopanego codziennie w okresie śląskich ferii i wakacji. Utrzymane zostaną także kursy w terminach atrakcyjnych pod względem turystycznym – jak np. święta czy majówka.

Na krótszych trasach także zwiększyła się liczba połączeń. Na najbardziej popularnej linii S1 (Częstochowa-Katowice-Gliwice) w godzinach porannego i wieczornego szczytu pomiędzy Gliwicami, a Katowicami pociągi będą jeździć co 15 minut. Dodatkowe dwie pary pociągów w dni robocze będą kursować również z i do Zagłębia.

Kilka nowych połączeń pojawi się na linii S8 (Oświęcim-Katowice-Lubliniec). Przybędzie np. nowa para pociągów umożliwiająca dojazd z Oświęcimia do Katowic osobom rozpoczynającym pracę o godzinie 6:00 oraz dojazd do Oświęcimia osobom rozpoczynającym pracę o godzinie 7:00. Pojawi się również nowy pociąg z Katowic do Tarnowskich Gór ok. godziny 17:30.

Dodatkowa para połączeń w dni robocze wyjedzie na tory w relacji Katowice-Cieszyn. Podobnie zresztą jak z Rybnika.

Na części linii zwiększy się także oferta połączeń w weekendy. W dni wolne od pracy przybędą dwie pary połączeń na odcinku Katowice-Lubliniec. Dodatkowa para połączeń w weekendy pojawi się również na linii Częstochowa-Lubliniec oraz Katowice-Oświęcim.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*