Reklama

Nowy mural w Katowicach w prezencie od warszawskiej firmy

Grzegorz Żądło
Na kamienicy przy zbiegu ulic 1 Maja i Dudy-Gracza powstał trójwymiarowy mural. Namalowała go warszawska firma, która sama go sfinansowała. Jeśli znajdzie się sponsor, kolejny mural powstanie na budynku przy ul. Reja 6. Także w Zawodziu.

Budynek przy 1 Maja (tuż obok hotelu Senator) należy do miasta, zarządza nim Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. – Zgłosiła się do nas firma z Warszawy, która “chciała się artystycznie wyżyć”. Zgodziliśmy się na zaproponowaną lokalizację, zwłaszcza że ściana kamienicy była już w bardzo złym stanie. Konsultowaliśmy się z miejskim konserwatorem zabytków, któremu koncepcja muralu się spodobała – mówi Marcin Gawlik, zastępca dyrektora KZGM.

Ta warszawska firma to Good Looking Studio, która zajmuje się m.in. tworzeniem murali reklamowych. W ostatnim czasie zrealizowała dwa projekty w Katowicach, na ścianie przy działce po wyburzonej kamienicy Jerzego Seiferta. Najpierw namalowała reklamę kawy Tchibo, później biura podróży Rainbow. – Nie zajmujemy się jednak działaniem wyłącznie komercyjnym – mówi jeden z założycieli Good Looking Studio. Prosi, żeby nie podawać nazwiska, bo wszystkie projekty to praca kolektywna. – Mamy w swoim gronie artystów, którzy od czasu do czasu realizują swoją pasję, jaką jest malowanie. Bo od tego właśnie zaczęła się nasza działalność, od pasji.

Ścianę przy ul. 1 Maja wybrali jeżdżąc po Katowicach przy okazji wykonywania zleceń komercyjnych. Przygotowując projekt, chcieli nawiązać do istniejącego wcześniej na budynku malunku. On też sprawiał wrażenie, że ściana jest załamana. – Nasz projekt to pewien rodzaj hołdu dla czyjejś pracy. Chcieliśmy też jednak zaproponować coś nowego. Coś, co spodoba się zarówno młodszym, jak i starszym. Obraz, który będzie zachęcał przechodniów do zatrzymania się i spojrzenia w górę – tłumaczy współzałożyciel Good Looking Studio.

Prace trwały tydzień. Jeśli uda się znaleźć sponsora, wiosną przyszłego roku warszawska firma wykona kolejny artystyczny mural. Wytypowana została już odpowiednia ściana budynku przy ul. Reja 6.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*