Reklama

Nowoczesny system monitoringu w Katowicach. Miasto obserwuje prawie 200 kamer

Grzegorz Żądło
Wprawdzie jeszcze oficjalnie nie został oddany do użytku, ale już dziś urząd miasta pochwalił się nowym monitoringiem. Zbudowany za prawie 14 mln zł system nie tylko pomaga policji i straży miejskiej na bieżąco reagować na niebezpieczne zdarzenia, ale sam rozpoznaje niektóre z nich. W przyszłości możliwe będzie podłączanie do systemu kolejnych kamer. Może ich być nawet nieco ponad tysiąc.

Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy jest reklamowany przez miasto jako najnowocześniejszy w Polsce. Inwestycja obejmowała budowę centrum danych, modernizację sali operacyjnej Miejskiego Centrum Ratownictwa, włączenie do systemu istniejących już kamer oraz montaż nowych. Gdzie? Przede wszystkim w strefie Rondo-Rynek (16), w strefach aktywności rodzinnej (24) oraz w dziesięciu punktach na głównych drogach (łącznie 71 kamer).

Żyjemy w czasach, które wymagają szczególnej troski o bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Ten projekt pozwala na to, by w pewien sposób wzmóc nadzór nad tym co dzieje się w mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Do tej pory w Katowicach działało kilka „wysp” monitoringu. – Funkcjonowały zupełnie niezależnie. Teraz wszystko skupione jest w jednym miejscu. Na dodatek komputery same wykrywają różne zdarzenia – tłumaczy Wojciech Muras, prezes firmy Netology, inżyniera projektu KISMiA.

System sam zaalarmuje operatora gdy m.in. kamera zobaczy leżącego człowieka, pozostawiony obiekt, zbiegowisko czy manifestację, jazdę pod prąd, parkowanie w niedozwolonych miejscach, kolizję pojazdów czy zmianę położenia obiektów (np. w wyniku dewastacji, wiatru czy powodzi).

Inną rolę mogą za to pełnić kamery zainstalowane przy głównych ciągach komunikacyjnych. – Odczytują tablice rejestracyjne i mogą je od razu porównać z tymi zarejestrowanymi w policyjnej bazie skradzionych aut – mówi Joachim Piecha, wiceprezes spółki Proximus, która była wykonawcą systemu. Ponadto kamery monitorują natężenie ruchu i mogą być pomocne przy wprowadzaniu rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo. Jeśli np. wychwycą notoryczne przechodzenie przez jezdnię pieszych w niedozwolonym miejscu, wówczas będzie się można zastanowić nad zmianą organizacji ruchu w tym miejscu.

Jak mówi inspektor Paweł Szeląg, komendant miejski policji w Katowicach, w miejscach, w których działa monitoring, poziom przestępczości zawsze spada. – Liczba zdarzeń jest mniejsza od 25 do nawet 75%. Kamery działają prewencyjnie.

Na razie KISMiA to 194 kamery (szczegółowe lokalizacje znajdują się pod tekstem), ale można go rozbudować do 1024 kamer. Budowa systemu kosztowała 13,947 mln zł.

Gdzie są kamery monitoringu miejskiego w Katowicach:

–  Nikiszowiec (10 kamer cyfrowych obrotowych)

– ul. Mariacka (8 kamer cyfrowych w tym: 6 obrotowych i 2 stacjonarne)

– Panewniki rejon ulic Franciszkańskiej, Związkowej i Panewnickiej (11 kamer cyfrowych w tym: 9 obrotowych i 2 stacjonarne)

– Śródmieście (17 kamer obrotowych)

– Osiedle Paderewskiego (1 kamera obrotowa)

– Koszutka (1 kamera obrotowa)

– Centrum Utrzymania Tunelu (30 stacjonarnych i obrotowych)

– strefa Rondo-Rynek (16  kamer)

– 16 Stref Aktywności Rodzinnej (SAR):

– Śródmieście plac Andrzeja (1 kamera obrotowa)

– Śródmieście plac Wolności (1 kamera obrotowa)

– Paderewskiego-Muchowiec, plac zabaw ul. Sowińskiego 13-15 (1 kamera obrotowa)

– Ligota-Panewniki, plac Miast Partnerskich (1 kamera obrotowa i 1 stacjonarna)

– Koszutka, plac Budnioka – dwie części (2 kamery obrotowe i 1 stacjonarna)

– Osiedle Witosa, plac Św. Herberta (1 kamera obrotowa)

– Zawodzie, plac zabaw ul. Cynkowa (1 kamera obrotowa)

– Paderewskiego-Muchowiec, ul. Sowińskiego Plac Zabaw „Miasto Ogrodów – SAW” (1 kamera obrotowa)

– Giszowiec, Park Giszowiecki (1 kamera obrotowa)

– Paderewskiego-Muchowiec Katowicki Park Leśny przy os. Paderewskiego (1 kamera obrotowa)

– Osiedle Tysiąclecia, Al. Ks. Jadwigi – Os. 1000-lecia (1 kamera obrotowa i 2  stacjonarne)

– Szopienice-Burowiec, ul. Morawa (1 kamera obrotowa i 1 stacjonarna)

– Kostuchna, ul. Wantuły 27 (1 kamera obrotowa)

– Paderewskiego-Muchowiec, Katowicki Park Leśny – ul. Dolina Trzech Stawów (1 kamera obrotowa i 1 stacjonarna)

– Park Zadole (4 kamery obrotowe)

– Janów-Nikiszowiec, ul. Zamkowa (1 kamera obrotowa)

– 10 punktów na głównych ciągach drogowych, łącznie 71 sztuk pracujących kamer


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*