Reklama

Nowe domy kultury, kamienica dla organizacji pozarządowych i muzeum Jerzego Kukuczki. Marcin Krupa składa kolejne obietnice

W tym miejscu może powstać Muzeum im. Jerzego Kukuczki.

Grzegorz Żądło
Prezydent Katowic Marcin Krupa przedstawił kolejne szczegóły swojego programu wyborczego. Zapowiada, że jeśli wygra wybory, wybuduje w Katowicach m.in. trzy domy kultury i muzeum w Bogucicach. Chce też uruchomić program finansowania teatralnych premier oraz przeznaczyć jedną z miejskich kamienic na potrzeby organizacji pozarządowych.

Jednym z punktów mojego programu jest działanie na rzecz kultury, która przyczynia się do rozwoju miasta – mówił Marcin Krupa podczas prezentacji kolejnych szczegółów swojego programu.

W tej dziedzinie prezydent Katowic zapowiada budowę w Bogucicach muzeum im. Jerzego Kukuczki. – Chcemy oddać hołd ludziom, którzy zostawili swoje życie w górach, i które bardzo mocno zaznaczyły się w historii tego miasta. Prowadzimy rozmowy z żoną i synem Jerzego Kukuczki. Oni posiadają wiele artefaktów, jeszcze nieujawnionych – wyjaśnia Krupa.

Muzeum ma powstać w zupełnie nowym budynku. Ostateczna lokalizacja nie została jeszcze ustalona. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, najbardziej prawdopodobną lokalizacją jest działka przy skrzyżowaniu ulic Markiefki i Katowickiej. Obecnie stoją tu budy m.in. drobnej gastronomii.

W muzeum, dzięki multimediom, mają zostać przedstawione warunki panujące w wysokich górach. W planach jest  też escape room.

Kolejny pomysł to utworzenie Centrum Edukacji Muzycznej im. Wojciecha Kilara. Willa, w której mieszkał kompozytor, już jest własnością miasta. Ma to być miejsce poświęcone muzyce klasycznej i katowickim kompozytorom. Będzie połączone z trasą muzyczną w Parku Kościuszki, w którym mają powstawać tymczasowe instalacje.

Prezydent zapowiada też budowę domów kultury na os. Witosa i os. Paderewskiego. Na tym pierwszym osiedlu lokalizacja jest jeszcze nieznana, natomiast na „Paderewie” dom kultury ma powstać w budynku po Gimnazjum nr 5. Jest już także gotowy projekt domu kultury w Ligocie. Wprawdzie w tej dzielnicy taki obiekt już istnieje, ale prezydent Katowic tłumaczy, że nie ma w nim szli koncertowej. Stąd koncepcja nowego budynku, który ma mieć zielony dach. Budynek ma być zintegrowany z pobliskim liceum ogólnokształcącym.

Marcin Krupa zapowiada wsparcie teatrów offowych. – Chcemy uruchomić teatrogranty na realizację jednej premiery w roku. Chcemy rocznie przeznaczyć na ten cel 250 tys. zł.

W polityce senioralnej najciekawszą obietnicą jest budowa dla seniorów. Na ten cel mają zostać przeznaczone cztery kamienice przy ul. Mariackiej i Warszawskiej. O tym pomyśle szeroko pisaliśmy TUTAJ.

Kolejna rzecz to powołanie instytucji złotej rączki. Osoby powyżej 65. roku życia trzy razy w roku mają mieć możliwość skorzystania bezpłatnie z usługi fachowców. Od prac stolarskich po hydraulikę.

W planach jest też rozszerzenie działalności sportowego uniwersytetu trzeciego wieku, czyli możliwości aktywnego spędzania czasu przez seniorów. Projekt, który realizowany był pilotażowo w centrum miasta przez Uniwersytet Ślaski, miałby zostać rozszerzony na dzielnice.

Marcin Krupa przedstawił też swoją ofertę dla organizacji pozarządowych. Chce m.in. przeznaczyć dla nich po remoncie (ma kosztować 15 mln zł) kamienicę przy ul. Młyńskiej 9. Dodatkowo mają zostać uruchomione minigranty na wkład własny do pozyskania finansowania dużych projektów. Na ten cel będzie przeznaczonych 500 000 zł.

Prezydent zapowiedział również, że miasto stworzy Kartę Mieszkańca, która ma uprawniać do różnego rodzaju zniżek. Więcej o tym można przeczytać TUTAJ.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. W Katowicach na prezydenta wystartuje 8 osób. Pełna lista kandydatów dostępna jest TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. Ferrto 2 października, 2018 at 4:41 pm - Reply

    Najbardziej podoba mi się ten pomysł z poszerzeniem działalności uniwersytetu trzeciego wieku na pozostałe dzielnice. Na pewno będzie wiele chętnych seniorów, którzy będą chcieli wziać udział w tym projekcie

Dodaj komentarz

*
*