Reklama

Nowe ceny za przejazd autostradą. Od poniedziałku podwyżka na A4

Redakcja
Podwyżka stawek opłat za przejazd autostradą A4. Zarządca odcinka Katowice-Kraków ponownie podnosi ceny na bramkach. Więcej zapłacą również te osoby, które obecnie płacą mniej, bo korzystają z płatności automatycznych.

Dwa miesiące temu spółka Stalexport Autostrada Małopolska, koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków, poinformowała o zmianie stawek za przejazd. Odpowiedni wniosek trafił wtedy do GDDKiA. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad negatywnie odniosła się do tej decyzji i zwróciła się do SAM S.A. z prośbą o rozważenie decyzji o podwyżkach, a przynajmniej o wstrzymanie się z ich wprowadzeniem. Najważniejszym argumentem przemawiającym przeciwko zmianom jest, zdaniem GDDKiA, niestabilna sytuacja za wschodnią granicą. Drugi argument dotyczy przeniesienia części ruchu na drogi  lokalne, bo taki efekt może wywołać zmiana cen. Alternatywne trasy mogą stać się głównymi m.in. dla pojazdów ciężarowych. Opinia GDDKiA nie ma  jednak znaczenia. Jeśli koncesjonariusz chce wprowadzić podwyżki, to i tak to zrobi, bo wynika to z umowy koncesyjnej.

Tak właśnie się stanie. Dlatego od poniedziałku, 4 lipca, kierowcy będą musieli za pokonanie 60-kilometrowego odcinka zapłacić więcej. – Do zmiany stawek za przejazd zmusza nas wzrost kosztów utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji, związany m.in. z szybko rosnącymi w ostatnim czasie cenami usług, materiałów budowlanych czy nośników energii – wyjaśniał Rafał Czechowski, rzecznik pasowy SAM SA.

Tak zmienią się stawki na A4:

dla kategorii 1 (innych niż  motocykle) – 13 zł (zamiast obecnych 12 zł),
dla kategorii 2, 3, 4 i 5  – 40 zł (zamiast 35 zł).

Powyższe opłaty obowiązywać będą na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO), tj. w Mysłowicach i Balicach. Aby skorzystać z niższych stawek, należy korzystać z jednej z metod automatycznych, które umożliwiają elektroniczny pobór opłat: A4Go i Telepass oraz videotolling z aplikacjami: Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz z kartami ORLEN Flota. Po podwyżce, zamiast 9 zł, kierowcy korzystający z powyższych sposobów płatności również zapłacą więcej o 1 zł, ponieważ wysokość bonifikaty się nie zmieni. Nadal będzie wynosiła 3 zł, czyli przejazd przez jedną bramkę będzie kosztował 10 zł.


Tagi:

Komentarze

 1. krejczab 5 lipca, 2022 at 8:34 pm - Reply

  najwygodniej z mpay, zadwolony user 😉

 2. karol 4 lipca, 2022 at 12:45 am - Reply

  taaaa 60 km, skad taka odleglosc?

  • MM 4 lipca, 2022 at 8:24 am Reply

   Stąd, że kilometry płatne liczy się od bramki do bramki czyli z Mysłowic Brzęczkowic do Balic a nie z Katowic do samego Krakowa

   • kukura 4 lipca, 2022 at 12:52 pm Reply

    To tym bardziej skąd 60 km?

Dodaj komentarz

*
*