Reklama

Nowe ceny na autostradzie A4. Niektórzy kierowcy zapłacą mniej

Łukasz Kądziołka
Na autostradzie A4 zmienią się ceny. Nowe stawki mają zachęcić jeszcze nieprzekonanych do szybszego przejazdu przez bramki. Zarządca autostrady wprowadzi tymczasową promocję.

Na konferencji w Katowicach władze spółki Stalexport Autostrada Małopolska poinformowały o zmianach w cenniku na A4. Przez ostatnie 4 lata obowiązywały stałe ceny. Dzisiaj ogłoszony został nowy cennik. Korki na bramkach to częsty widok. Prezes SAM S.A. twierdzi, że kierowcy sami wybierają stanie w kolejkach. – Dziwi nas, że kierowcy wolą kolejki, a nie chcą korzystać z systemu videotollingu  czy też A4Go. Wolą stać w kolejkach i narzekać – mówi Emil Wąsacz. Dlatego spółka wprowadza zmiany, które mają zachęcić kierowców do transakcji automatycznych. Jak tłumaczył Adam Kocot, dyrektor techniczny w SAM S.A., przepustowość będzie dużo większa, jeśli kierowcy zmienią swoje przyzwyczajenia. Liczba pojazdów, które przejadą przez bramki, może zwiększyć się trzy lub czterokrotnie. Na razie z dwóch bezgotówkowych systemów korzysta 17,5% wszystkich pojazdów. Stąd decyzja spółki o zmniejszeniu opłat dla kierowców, którzy korzystają z A4Go, Telepass lub Autopay. – Jeżeli te zachęty zadziałają tak doskonale, że kierowcy będą w większości przechodzić na systemy płatności automatycznej, to oczywiście od strony technicznej jesteśmy gotowi dedykować kolejne linie w każdym kierunku dla obsługi tych systemów. Nie będzie tak, że tak dedykowana nam się zakorkuje – zapewnia Wąsacz. Aktualnie opłaty wynoszą 10 zł dla samochodów osobowych. Żeby przejechać na trasie Katowice-Kraków trzeba zapłacić 20 zł. Wkrótce użytkownicy systemów zapłacą o 6 zł mniej. Poniżej aktualny cennik i planowane stawki opłat.

Na razie spółka planuje wprowadzić zniżkę w okresie od 1 stycznia 202 do 31 marca 2020. Nie wiadomo, co będzie później. Prawdopodobne jest zarówno przywrócenie aktualnych cen dla wszystkich, jak i przedłużenie promocji na autostradzie A4. Więcej o aplikacji Autopay pisaliśmy TUTAJ, a szczegóły dotyczące systemu A4Go można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*