Reklama

Nowe autobusy wyjadą na ulice Katowic. PKM kupił też pojazdy elektryczne

Autobusy elektryczne marki Solaris jeżdżą m.in. po Krakowie.

Ł. K.
„Krótkie” i niskopodłogowe MAN-y wyjadą na ulice Katowic jeszcze przed świętami. To kolejna dostawa niskoemisyjnych pojazdów do PKM-u. Jeszcze bardziej ekologiczne autobusy zostały kupione w minionym tygodniu. Pojazdy z napędem elektrycznym dostarczy Solaris.

Kolejna partia nowoczesnych autobusów marki MAN zasiliła tabor PKM-u. W połowie października w bazie spółki przy ul. Mickiewicza odbyła się premiera nowych pojazdów. Wtedy na ulice Katowic wyjechało 10 autobusów (5 jednoczłonowych i 5 przegubowych). Zgodnie z zapowiedziami, PKM dostał w minionym tygodniu następnych 15 „krótkich” pojazdów. Zaczną obsługiwać pasażerów komunikacji miejskiej jeszcze przed świętami. Autobusy są wyposażone m.in. w dwustrefową klimatyzację, ogrzewanie, ładowarki USB oraz darmowe wi-fi. Jednak przede wszystkim MAN-y mają ekologiczne silniki spełniające najwyższą normę emisji spalin – EURO 6. Takich autobusów będzie więcej, bo spółka kupiła ich w sumie 40. Kolejna dostawa 15 sztuk ma dotrzeć do Katowic w marcu 2018 roku. Inwestycja w tabor kosztowała ponad 36 mln zł, a 85% tej kwoty pokryło dofinansowanie unijne.

To nie koniec zakupów PKM-u. W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięty został przetarg na dostawę pojazdów z napędem elektrycznym. To będą pierwsze takie autobusy PKM-u w Katowicach. Przetarg składał się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła pięciu autobusów przegubowych, a druga pięciu jednoczłonowych. Oprócz tego dostawcy muszą zapewnić stacje ładowania, które staną w bazie PKM-u. Na razie udało się wybrać dostawcę „długich” pojazdów – firmę Solaris. Była to jedyna oferta, a koszt przegubowych Solarisów to prawie 16,3 mln zł brutto. Umowa jeszcze nie została podpisana, bo PKM czeka na pełną dokumentację. W przypadku „krótkich” autobusów wykonawca jeszcze nie jest znany. Oferty złożyły dwie firmy, dlatego wszystko potrwa dłużej. Wszystko wskazuje na to, że wygra Ursus, którego oferta (ok. 10,3 mln zł brutto) była o kilka milionów tańsza od oferty Solarisa (ok. 14,1 mln zł brutto). Pierwsze autobusy elektryczne powinny wyjechać na ulice Katowic jesienią 2018 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. Wybawca 4 stycznia, 2018 at 7:13 am - Reply

    Czestochowa kupiła polskie i jak na tym wyszła?

  2. zbawca 3 stycznia, 2018 at 12:43 am - Reply

    Dlaczego MANy a nie polskie autobusy solaris ursus.Te pieniadze powinny zasilic polskie firmy , a NIE OBCE.

Dodaj komentarz

*
*