Reklama

Nowe autobusy „na prąd” w Katowicach. Kontrakt na ponad 12 mln zł podpisany

Redakcja
Będą kolejne autobusy z silnikami elektrycznymi w Katowicach. PKM po raz kolejny zdecydował się na zakup pojazdów tej samej firmy. 5 sztuk elektrobusów będzie kosztowało ponad 12 mln zł.

„Krótkie” autobusy z silnikami elektrycznymi trafią do Katowic. Powinny już wozić pasażerów, ale w związku z zerwaną umową z Ursusem, który nie wywiązywał się z kontraktu, katowickie PKM ogłosiło kolejny przetarg pod koniec kwietnia. Jedyną ofertę złożył Solaris Bus & Coach S.A., a tydzień temu kontrakt został podpisany. Zgodnie z nim, producent z Bolechowa dostarczy 5 elektrobusów Solaris Urbino 12 electric. To krótsza wersja przegubowych Urbino 18 electric, które od zeszłego roku jeżdżą po ulicach Katowic i nie tylko.

Katowickie elektrobusy napędzane będą trakcyjnym silnikiem centralnym o mocy 160 kW.  Ich ładowanie odbywać się będzie poprzez złącze plug-in oraz tzw. pantograf odwrócony. Autobusy jednorazowo zapewnią podróż przynajmniej 80 pasażerom, w tym 26 na miejscach siedzących. W skład wyposażenia Urbino 12 electric zamówionych przez PKM Katowice wejdzie m.in. klimatyzacja, system informacji pasażerskiej oraz monitoring. Całość wyposażenia dopełni zestaw urządzeń ŚKUP oraz ładowarki USB.

W Katowicach w ciągu najbliższych tygodni liczba elektrobusów powiększy się o kolejnych 5 dwunastometrowych pojazdów z poprzedniego zamówienia. Natomiast dostawę pięciu Urbino 12 electric za 12,4 mln zł Solaris ma zrealizować w II kwartale przyszłego roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Jacek 24 czerwca, 2020 at 12:44 pm - Reply

  Dobrze, że kupili polskie.

 2. P Śl 23 czerwca, 2020 at 2:00 pm - Reply

  Infrastruktury na mieście brak, a oni kupują kolejne elektryki? Dobre jaja

  • rohaks 24 czerwca, 2020 at 7:41 am Reply

   A czego brak, ulic czy mostów? Bo stacje ładowania PKM posiada.

   • P Śl 24 czerwca, 2020 at 9:44 am Reply

    Posiada gdzieś poza zajezdnią?

Dodaj komentarz

*
*