Reklama

Noc Muzeów w Katowicach. Podpowiadamy gdzie się wybrać

Muzeum Śląskie. Fot. Tomasz Żak/biuro prasowe UMWŚ.

Ł. K.
Wystawy, zwiedzanie z przewodnikiem, koncerty oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.  Najbogatszy program przygotowało Muzeum Śląskie, ale Noc Muzeów można spędzić nie tylko w muzeach. Przedstawiamy wybrane wydarzenia sobotniej nocy.

Muzeum Śląskie

W trakcie Nocy Muzeum budynek dawnej stolarni odżyje na nowo. Wielkie otwarcie wystawy pt. „Na tropie Tomka” spotkało się z dużym zainteresowaniem. Chociaż nie ma już wolnych miejsc na jej zwiedzanie, to na parterze obok zabytkowego obiektu aktorzy Teatru Śląskiego i pracownicy Muzeum Śląskiego będą wspólnie czytać najmłodszym wybrane fragmenty książek przygodowych i podróżniczych. Dorośli będą mogli posłuchać o tym, jak organizować wyprawy z dziećmi. Wieczorem, na scenie przed stolarnią, zespół Gadająca Tykwa zabierze słuchaczy w muzyczną podróż dookoła świata.

Kolejne atrakcje czekają w pracowni konserwacji. Tam uczestnicy zobaczą na czym polega praca konserwatora i jak działa wideomikroskop 3D. W dawnych budynkach kopalni „Katowice” przewodnicy opowiedzą o starych maszynach, a co 10 minut będzie można wjechać na wieżę widokową szybu „Warszawa II”. Ponadto wszystkie wystawy stałe i czasowe będą dostępne dla zwiedzających za darmo. Zarówno te w siedzibie Muzeum przy ul. Dobrowolskiego, jak i te w dawnej siedzibie przy al. Korfantego. Udział we wszystkich wydarzeniach jest darmowy. Pełny program jest dostępny TUTAJ.

Muzeum Historii Katowic

Wszystkie oddziały będą otwarte dla zwiedzających, a każdy z nich przygotował specjalne atrakcje. Wydarzenia w głównym budynku przy ul. ks. J. Szafranka 9 otworzy koncert żeńskiego zespołu wokalnego Schola Nativitatis z Chorzow, który wykona pieśni chrześcijańskie z różnych epok. Później odbędzie się m.in. konkurs wiedzy na temat katowickich dzielnic i warsztaty fotograficzne w ciemni. Z kolei przewodnicy oprowadzą gości po przestrzeniach mieszczańskiej kamienicy i pokażą najważniejsze zbiory Muzeum.

W dziale Etnologii, przy ul. Rymarskiej 4, będzie można posłuchać prelekcji na temat historii kopalni w Giszowcu i godki Barbary Szmatloch o grubie. Dzieci wezmą udział w tworzeniu nikiszowieckiego kolażu, a dorośli w warsztatach rysowania węglem.

Dział teatralno-filmowy przy ul. Kopernika 11 przygotował spotkanie z Barbarą Ptak, autorką kostiumów do wielu spektakli i filmów. Będzie też można posłuchać o pracy operatora kamery i montażysty. Dzieci wezmą udział w miniteatrzyku. Na zakończenie, przed budynkiem, odbędzie się pokaz choreografii na szczudłach.

To tylko niektóre z propozycji Muzeum Historii Katowic. Pełny program można znaleźć TUTAJ.

Fabryka Porcelany

Postindustrialne przestrzenie Fabryki nawiedzi Bebok. Głównym wydarzeniem będzie śląskie bajanie z Eugeniuszem Kosmalą. W trakcie imprezy bedzie też można zobaczyć proces powstawania porcelany i nanoszenia na nią postaci z bajek. Będą też wystawy fotografii i malarstwa oraz pokazy kulinarne w Bistro Prodiż. Więcej TUTAJ.

NOSPR

W nowoczesnych przestrzeniach siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia muzyka będzie rozbrzmiewała ze wszystkich sal. Wydarzenie rozpocznie koncert dzieci w wieku od 3 do 16 lat. Uczniowie będą grali utwory m.in. Bacha, Vivaldiego i Schumanna. Na sali koncertowej zagra na raz 10 waltorni. Z kolei salę kameralną wypełnią kompozycje słynnego minimalisty Philipa Glassa. Przez cały czas będzie też można zobaczyć wystawę instrumentów orkiestrowych, a nawet na nich zagrać. Więcej TUTAJ.

To tylko wybrane wydarzenia Nocy Muzeów. Poniżej kilka innych propozycji:

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

Biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Galeria Szyb Wilson

Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*