Reklama

Noc Muzeów w Katowicach: Nie spać, zwiedzać! Czekają spacery po muzeach, koncerty w kościołach i filmy w plenerze

Redakcja
Noc Muzeów w Katowicach w tym roku zapowiada się naprawdę ciekawie. Zebraliśmy dla was najciekawsze propozycje.
  • Szopienice (godz. 20-23:59)

Wędrówka do wnętrza organów, modlitwa wieczorna w dawnym stylu, spotkanie z Marcinem Lutrem we własnej osobie to główne atrakcje przygotowane przez Kościół ewangelicki Zbawiciela w Szopienicach. Będą też mini koncerty organowe, wystawa fotografii i możliwość zwiedzenia świątyni. Na nocne zwiedzanie zaprasza też Ratusz w Szopienicach (ul. Wiosny Ludów 24). W programie wejście Sali obrad, wystawa fotografii oraz prac Grupy Janowskiej z możliwością spotkania z artystami. Zaplanowano też Grę Terenową „Wehikuł czasu” (szczegóły na stronie www.gra.szopienice.org).

  • Fabryka Porcelany (ul. Porcelanowa 23, godz. 17-24)

Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem „Podróż przez historię” i rozpocznie się w 1922 roku. Przejdziemy przez czasy kiedy nazywała się Giesche, potem Zakłady Porcelany Bogucice, aż do momentu nazwania jej Porcelaną Śląską. Dziś to Porcelana Bogucice, którą będzie można pooglądać i przeczytać o transformacjach, jakie przeszła. W budynku drukarni odbędą się pokazy zdobienia i wypalania porcelany w specjalnym piecu, który zostanie odpalony na tę okazję. W planach wycieczki po obiekcie i koncerty muzyki elektronicznej (płatne).

  • Muzeum Śląskie (ul. Dobrowolskiego 1 oraz al. Korfantego 3, godz. 18-23:59)

Zwiedzanie maszynowni, kuźni i pracowni konserwacji, wjazd na wieżę Szybu Warszawa, warsztaty plastyczne dla dzieci, prelekcje i wykłady to program przygotowany na tę noc przez Muzeum Śląskie. W planach jest gra terenowa oraz wystawa-spektakl. Będzie też można bezpłatnie zwiedzić wszystkie stałe i czasowe wystawy Muzeum w obu siedzibach. A przed nowym gmachem odbędzie się koncert zespołu Grzegorz Płonka Trio oraz pokaz filmu niemego „Brząc” w reż. Charlie Chaplina, do którego zagra na żywo grupa Pasimito.

  • BWA Katowice (al. Korfantego 6, od godz. 16)

„Luksus niewygody” i „Sztuka w naszym wieku” to wystawy, które będzie można bezpłatnie zwiedzić tej nocy w galerii BWA. Po tej drugiej oprowadzi 8-letnia Tola (godz. 18). Z wystawą jest też związane spotkanie wokół książki „Sztuka w naszym wieku”, które odbędzie się o godz. 16 w księgarni Zła Buka (Rondo Ziętka 1). O godz. 21 przed budynkiem BWA zagra zespół Galactics, którego frontmanem jest jeden z autorów wystawy – Rafał Dominik. Uczestnicy wydarzenia będą mieli szansę zgarnąć Paszport do Sztuki.

  • Muzeum Historii Katowic (godz. 17-24)

W budynku głównym przy ul. Ks. Szafranka 9 odbędą się: spektakl plenerowy i opowieści o kuchni świętej Hildegardy. W Nikiszowcu zobaczymy filmy o malarzach z Grupy Janowskiej – Pawle Wróblu, Erwinie Sówce i Ewaldzie Gawliku. Z tym ostatnim artystą, zwanym Van Goghiem z Giszowca, będzie można zagrać w grę Memo. Artyści poprowadzą też warsztaty plastyczne dla dzieci. W programie zwiedzanie kościoła św. Anny i spacer po Nikiszu. W oddziale teatralno-filmowym przy ul. Kopernika 11 spotkanie z Barbarą Ptak, wybitną scenograf i kostiumolog (godz. 19).


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*