Reklama

Największa kolejowa makieta w Polsce powstała na Politechnice Śląskiej w Katowicach [WIDEO]

Ł. K.
Kolejowa makieta o długości torów ponad 350 metrów powstała na katowickim wydziale Politechniki Śląskiej. To tu będą się kształcili studenci, od których w przyszłości może zależeć bezpieczeństwo pasażerów kolei. To największa i najnowocześniejsza makieta w Polsce.

Tory mają długość ponad 350 metrów, a na linii kolejowej w skali H0 (1:87) znajduje się ponad 250 sygnalizatorów, 140 rozjazdów i 12 stacji. Tak przedstawia się w liczbach największa i najnowocześniejsza makieta kolejowa, która powstała na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach. – Musieliśmy tutaj zrobić taki mariaż pomiędzy zdrowym rozsądkiem, możliwościami modelarskimi i potrzebami kształcenia. Tutaj mamy odzwierciedlone rzeczywiste urządzenia, rzeczywiste możliwości prowadzenia ruchu – mówi dr hab. inż. Jakub Młyńczak z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej. Nawet semafory są tu prawie takie same jak w rzeczywistości.

Takie wyposażenie pracowni nowoczesnych systemów prowadzenia ruchu kolejowego ma dawać duże możliwości  nie tylko studentom Politechniki Śląskiej. Makieta będzie udostępniana osobom spoza uczelni. – Dla szkolenia lub sprawdzania umiejętności pracowników, którzy prowadzą ruch kolejowy. Dla prowadzenia testów i badań związanych z bezpieczeństwem prowadzenia ruchu kolejowego. Po to, żeby takie coś jak w Szczekocinach kilka lat temu miało miejsce nigdy więcej się nie zdarzyło. Tu możemy wiele rzeczy sprawdzić w bezpiecznych sposób – tłumaczy prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor Politechniki Śląskiej ds. ogólnych.

Budowa makiety trwała kilka miesięcy. Jej realizacja kosztowała prawie 400 tys. zł.


Tagi:

Komentarze

  1. Stanisław 31 stycznia, 2020 at 10:37 am - Reply

    Robi wrażenie

  2. Jolanta 28 stycznia, 2020 at 4:56 pm - Reply

    Brawo Politechnika Sląska!!!! Jako absolwentka pierwszego rocznika Wydziału Mechaniczno- Energetycznego, potem Wydziału Transportu z kierunkiem „Eksploatacja Kolei” gratuluję pomysłodawcom i wykonawcom tego wspaniałego dzieła. Bywam na wystawach kolejek w Technikum Transportowym w Sosnowcu. Piękna sprawa. Może uda mi się zobaczyć też Wasze dzieło ” kolej w pigułce”. Jolanta

Dodaj komentarz

*
*