Reklama

Na ul. Ceglanej i ul. Wita Stwosza będą nowe parkomaty, ale na razie kierowcy nie zapłacą za postój

Ł. K.
Przebudowa ulic w pobliżu centrum Katowic dobiegła końca. Dzięki niej jest tu około dwa razy więcej miejsc postojowych. Zgodnie z zapowiedziami, na obu ulicach powstanie strefa płatnego parkowania. Jednak nowe parkomaty pojawią się dopiero za kilka miesięcy.

Inwestycja na ulicach Ceglanej i Wita Stwosza trwała dłużej niż planowano. Wszystko spowodowane było koniecznością przełożenia światłowodu, który nie widniał na mapach. Teraz przebudowa jest już zakończona. Jej efektem są przede wszystkim nowe miejsca postojowe. Jest ich dwa razy więcej niż do tej pory, czyli nieco ponad 200. Poza tym na skrzyżowaniu obu ulic powstało małe rondo. Obok jezdni pojawiły się też nowe ławki i nasadzenia. Już kilka miesięcy temu informowaliśmy o tym, że po zakończeniu inwestycji będą nowe zasady parkowania. Na Ceglanej i Wita Stwosza powstanie pierwsza w mieście podstrefa płatnego parkowania. Miasto utworzy tu „wyspową” strefę oddaloną od tej wyznaczonej w obrębie ścisłego centrum miasta.

Jak uzasadniają urzędnicy, ma to wymusić większą rotację samochodów. Tak, by z parkingów korzystały osoby, które faktycznie tego potrzebują. – Chcemy, by te miejsca przede wszystkim służyły osobom, które będą parkować samochody na kilka godzin – np. przyjeżdżając do szpitala czy załatwiając sprawy w okolicznych firmach. Do tej pory nie było takiej możliwości, bo wszystkie miejsca były zajęte. Natomiast jeśli ktoś codziennie dojeżdża do pracy – to będziemy zachęcać, by zostawiał pojazd np. w powstających centrach przesiadkowych – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w UM Katowice. Zanim opłaty zostaną wprowadzone, minie jeszcze trochę czasu. Projekt uchwały dotyczącej podstrefy trafi na sesję rady miasta we wrześniu. Dodatkowo MZUiM musi wyłonić jeszcze dostawcę nowych parkomatów. Będą to urządzenia nowego typu, ale na razie miasto nie zdradza szczegółów. Rozstrzygnięcie przetargu na dostawę pięćdziesięciu parkomatów (z których część trafi na ulice Ceglaną i Wita Stwosza) zaplanowano na 6 września. Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał od 90 do 120 dni na realizację. Oznacza to, że pobór opłat ruszy dopiero w przyszłym orku.


Tagi:

Komentarze

  1. Marcin 21 sierpnia, 2018 at 2:37 am - Reply

    Wladze chca wymusic wieksza rotacje? To ludzie w polowie czasu oczekiwania w kolejce do lekarza beda rezygnowac i jechac do domu?

  2. Maz 20 sierpnia, 2018 at 3:14 pm - Reply

    Na ul.Ceglanej powinni na ulicy namalowac znaki roweru,zeby przypomniec kierowcom ze tam jest strefa tempo bo niestety sie do tego niestosuja!!!

Dodaj komentarz

*
*