Reklama

Na terenie po Famurze powstanie park handlowy. Już buduje się tu Kaufland

Redakcja
Firma TDJ Estate zbuduje na terenie po Famurze park handlowy. Na razie katowicka spółka nie zdradza jakie sklepy i punkty usługowe się w nim znajdą. Obok powstaje już trzeci w Katowicach sklep sieci Kaufland.

Do tej pory spółka TDJ Estate budowała w Katowicach biurowce i budynki mieszkalne. Teraz wchodzi na rynek handlowy.

Budowa parku handlowego już się rozpoczęła. Będzie to pierwsza część inwestycji, która docelowo zajmie powierzchnię 6 hektarów. Nazwa inwestycji wzięła się stąd, że na terenie w pobliżu skrzyżowania ulic Kościuszki i Armii Krajowej przez lata działała fabryka maszyn górniczych Famur.

Powierzchnia Fabryki Park wyniesie 9 tys. m kw. Obiekt będzie się składać z trzech budynków. Na razie inwestor nie zdradza składu najemców, ani terminu oddania inwestycji do użytku. Na razie, TDJ informuje jedynie o sklepach „popularnych i lubianych” marek.

Na sąsiedniej działce, która też należała do TDJ (konkretnie do spółki zależnej DE Estate), trwa już  budowa sklepu Kaufland. Będzie to trzeci sklep tej niemieckiej sieci w Katowicach.

Za projekt parku handlowego, włącznie z Kauflandem, odpowiada pracownia Plus8 Architekci z Zabrza.


Tagi:

Komentarze

 1. Daniel 21 kwietnia, 2023 at 8:56 am - Reply

  Mogło powstać coś lepszego na miejscu po Famurze przy głównej drodze i rondzie. A tu kolejny niemiecki market.

  • Sebastian 21 kwietnia, 2023 at 11:19 am Reply

   A co lepszego? Jakie masz propozycje?

 2. patryk 18 kwietnia, 2023 at 4:55 pm - Reply

  Niemiec nie kupowałby w polskim sklepie nawet gdyby miał możliwość i gdyby bylo taniej i lepiej, a Polakowi wszystko jedno i poleci do Lidla. Jak to sie mowi, będzie potem mądry Polak po szkodzie.

  • Polak 20 kwietnia, 2023 at 10:49 am Reply

   Dlatego lepiej kupować w polskiej Biedronce.

   • Taki sobie 20 kwietnia, 2023 at 11:53 am Reply

    Biedronka nie jest polska.

    • patryk 20 kwietnia, 2023 at 4:45 pm Reply

     Dino jest polskie i ma konkurencyjne ceny.
     Właściciel Dino jest najbogatszym Polakiem od dwóch lat. Jego majątek jest 30 razy mniejszy od właściciela światowej sieci Lidl/Kaufland, która ma sklepy nawet w USA. Chyba lepiej wspierać swojego przedsiębiorcę z Wielkopolski niż starego Szwaba, którego firma być może wzbogaciła się na II wojnie światowej.

  • ddr 18 kwietnia, 2023 at 10:24 pm Reply

   Po prostu wspierają swoje gospodarki a kukurom zostają wzniosłe hasła, że wszyscy będą braćmi i takie tam.

  • kukura 18 kwietnia, 2023 at 8:02 pm Reply

   z cyklu mądrości patryka.

 3. l.ceny 18 kwietnia, 2023 at 2:27 pm - Reply

  Te działania są od lat. Dziwię się, że większość tego nie zauważa. Jeszcze się cieszą, że jak sobota to tylko…
  Jak już nie będzie żadnej konkurencji to będą kupować co podadzą i za ile podyktują.

  • patryk 18 kwietnia, 2023 at 9:14 pm Reply

   większość ludzi patrzy niestety bardzo krótkowzrocznie, nie mają czasu zastanawiać się głębiej nad konsekwencjami swojego wyboru. A już czerwony napis Aktion rozkłada rozsądek na łopatki.

   • Sebastian 20 kwietnia, 2023 at 1:34 pm Reply

    A jak polski Wielton przejął dwie spółki: jedna w Niemczech a druga w Austrii to jest ok?
    Czy może też powinien się wynosić do Polski ?

    • patryk 20 kwietnia, 2023 at 4:50 pm Reply

     Są 4 obszary bezpieczeństwa strategicznego kraju. Pierwszym jest dostawa żywności. I w tych obszarach powinno się ustawowo ograniczyć udział obcego kapitału. Produkcja naczep nie należy do bezpieczeństwa strategicznego więc w każdym kraju powinna być dozwolona w pełnym zakresie. I w Austrii dla Polaków i w Polsce dla Austriaków. A my powinniśmy wspierać dobrowolnie polski Wielton z Wielunia.

     • Sebastian 21 kwietnia, 2023 at 11:21 am Reply

      A propo’s Wieltonu – uważasz, że spółka produkująca środki transportu jest mniej ważna niż sklep? Ciekawe..

      • patryk 21 kwietnia, 2023 at 5:02 pm Reply

       Trwa wojna rusko-ukraińska:
       – bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowotne, militarne, energetyczne – to jest podstawa działania państwa i poczucia bezpieczeństwa obywateli. Strategiczne obszary bez których zginiemy. Z głodu, chorób, strzału lub z zatrzymania przemysłu.
       Bez naczep firmy Wielton jakoś przetrwamy.
       Polska firma w czasie wojny dla dobra swojego wizerunku będzie się kierowała pobudkami patriotycznymi, a przynajmniej możemy od niej tego wymagać. Zagraniczna firma będzie miała to w nosie jak przykładowy Auchan, który dostarczał paczki żywnościowe rosyjskim żołnierzom pomimo wojny i nie wyszedł z rosyjskiego rynku. Kapitał ma narodowość. Lepiej na swoim rynku mieć większą kontrolę.

     • Sebastian 21 kwietnia, 2023 at 11:17 am Reply

      nie wiem skąd tylko 4 i skąd handel jest jednym z nich.
      Lidl jak i inne sieci nie są dostawcą żywności.
      Są jedynie jednymi z wielu dystrybutorów. Trudno liczyć, że komercyjna sieć (polska jak i z kapitałem obcym), będzie działała w czasie klęski żywiołowej czy wojny.
      Żaden plan bezpieczeństwa nie ma takich założeń.
      Dystrybucją żywności w takich sytuacjach zajmują się służby (kontrola dystrybucji żywności).
      Dostawcą żywności lub surowców spożywczych jest np. elewator zbożowy, rezerwy państwowe, młyny, zakłady przetwórcze itp. (cześć z nich też poza kontrolą)
      Więc oprócz chwytliwych haseł Twoja teoria nie wnosi nic do wolnego rynku

    • real 20 kwietnia, 2023 at 4:30 pm Reply

     A ile jest takich firm, i jakie wielkości reprezentują? Czy są tam jakieś ulgi dla polskich (lub innych) firm itp. jak u „nas”?

 4. Daniel 18 kwietnia, 2023 at 11:22 am - Reply

  Lidl (czyli Kaufland) jest też budowany na Zarzeczu na terenach zalewowych i niedaleko w Mikołowie przy głównej drodze od Zarzecza. Niemcy dążą do dominacji, a nawet monopolizacji pośrednictwa w handlu detalicznym w Polsce. Wiadomo, że mając monopol będą mogli dyktować ceny. Obudzimy się kiedyś z ręką w nocniku.

  • Przemysław 18 kwietnia, 2023 at 4:00 pm Reply

   Nie da się zrobić monopolu na żywność w handlu. Jak by chcieli dyktować ceny, to po prostu ktoś inny by otworzył konkurencję. To niedroga branża na start dla normalnego przedsiębiorcy, oczywiście jeśli jest potencjał na walkę cenową. Teraz go nie ma, bo wspomniane niemieckie sklepy nie windują cen. A co do uwagi Daniela, że budują Lidla w Zarzeczu na terenach zalewowych. Więc tak. Zarzecze jest dopiero za mostem, a Lidla budują przed czyli w Podlesiu. A co do terenów zalewowych. Zbudowali specjalny zbiornik, który będzie zbierał wodę, co zmniejszy także zalewanie domów wybudowanych na tych samych terenach zalewowych. Więc na plus. Skończcie z tym fobiami narodowymi, bo zawsze będziecie ograniczonymi biedakami.

   • l.ceny 18 kwietnia, 2023 at 10:22 pm Reply

    Jeśli to niedroga branża na start i do tego nie da się zrobić monopolu na żywność to aż dziw bierze, że jeszcze nie otworzyłeś konkurencyjnej sieci. Ty jakiś dobrodziej jesteś Herr Przemysław.

    • Przemysław 18 kwietnia, 2023 at 10:47 pm Reply

     Cytuję: „To niedroga branża na start dla normalnego przedsiębiorcy, oczywiście jeśli jest potencjał na walkę cenową. Teraz go nie ma, bo wspomniane niemieckie sklepy nie windują cen.”
     Naucz się Pan czytać, bo wyraźnie napisałem w jakiego powodu teraz nie ma potencjału wchodzenia do tej branży.

     • l.ceny 20 kwietnia, 2023 at 4:27 pm Reply

      Pan da znać, kiedy pojawi się ten moment. Bedę czekał.

 5. Katowiczanin 18 kwietnia, 2023 at 8:38 am - Reply

  No cóż… wspieranie obcego kapitału, czyli niemieckiego, to norma wśród urzędników. Co tam lokalni sprzedawcy i sklepikarze – z pewnością przetrwają.

Dodaj komentarz

*
*