Reklama

Na os. Tysiąclecia dojazd do budynków może być coraz trudniejszy

Łukasz Kądziołka
Na os. Tysiąclecia nie jest łatwo korzystać z samochodu. W dni powszednie, w godzinach szczytu, wjazd i wyjazd wiąże się zwykle ze staniem w korkach. Mieszkańcy często skarżą się też na weekendowe “najazdy” mieszkańców z różnych miast regionu. Powstają nowe inwestycje i wprowadzą się kolejne osoby. Deweloperzy pomyśleli o parkingach, ale gorzej będzie z dojazdem do domów. Miasto i inwestorzy nie planują nowych rozwiązań.

W realizacji są 3 inwestycje: “4 Wieże” (Activ Investment  Sp. z o.o.), “Nowe Tysiąclecie” (J.W. Construction Holding S.A.) i inwestycja Epione Sp. z o.o. Deweloperzy zapewnią odpowiednią infrastrukturę dla nowych mieszkańców. Jednak inwestycji drogowych nie mają w planach. Zdaniem Rady Jednostki Pomocniczej nr 9, działającej na os. Tysiąclecia, może to jeszcze pogorszyć sytuację na osiedlu. – Brak inwestycji związanych z rozbudową bądź przebudową układu drogowego przez inwestorów doprowadzi najprawdopodobniej do zatoru komunikacyjnego na osiedlu Tysiąclecia, czyli korkowania się wąskich ulic wyjazdowych z osiedla na ulicę Chorzowską. Mieszkańcy Górnego Tysiąclecia już dzisiaj, przy jeszcze niedokończonej inwestycji tzw. „Nowego Tysiąclecia”, mają problem z wyjazdem – mówi Jacek Pytel, przewodniczący RJP nr 9. O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy trzech deweloperów, którzy prowadzą tu swoje inwestycje.

Activ Investment buduje obecnie ostatnią z czterech “wież” przy ul. Chorzowskiej. Wszystkie 142 nowe mieszkania zostały już sprzedane. –“Cztery Wieże” nie spowodowały i nie spowodują problemów komunikacyjnych w okolicy. Główny wjazd na tę część os. Tysiąclecia odbywa się od strony Ronda Sławika, natomiast do “Czterech Wież” wjeżdża się od ul. Chorzowskiej i ul. Księcia Henryka Brodatego. Dodatkowo wzdłuż inwestycji od strony ul. Chorzowskiej poprowadzona jest droga serwisowa, która zapewnia łatwą komunikację szczególnie dla firm działających na parterze “Czterech Wież” – informuje Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu Activu.

Na zaawansowanym etapie jest też budowa tzw. “Nowego Tysiąclecia”. Inwestycja to 5 budynków położonych przy ul. Tysiąclecia 24, obok ronda Sybiraków. – Osiedle Nowe Tysiąclecie położone jest w bardzo dobrym punkcie komunikacyjnym – pomiędzy rondem Sybiraków, a rondem Stryi, przy głównej drodze komunikacyjnej – ul. Tysiąclecia 24. Mieszkańcy osiedla Nowe Tysiąclecie, po wybudowaniu kolejnych budynków inwestycji, nie powinni zatem napotkać utrudnień z wjazdem i wyjazdem na teren osiedla – poinformowała nas Małgorzata Ostrowska, członek zarządu w J.W. Construction Holding S.A.

Tuż obok “Nowego Tysiąclecia” stanie aż 9 bloków. Najwyższe z nich będą miały 17 pięter. Inwestor, czyli spółka Epione, przygotowuje teraz teren pod inwestycję. Podobnie jak pozostali deweloperzy, Epione zamierza zapewnić wyjazd z inwestycji. Mają powstać co najmniej 2 (a maksymalnie 5) połączeń z drogami publicznymi. Zdaniem prokurenta spółki, Adama Słani, taka liczba wjazdów na nowe osiedle sprawi, że nie powinny się tu tworzyć korki. Twierdzi też, że inwestycje mieszkaniowe mogą pomóc mieszkańcom w przeforsowaniu w mieście nowych inwestycji drogowych. Jednak najpierw należałoby “zmierzyć” ruch na os. Tysiąclecia.

Wygląda na to, że sytuacja dla posiadaczy samochodów na “tauzenie” nie zmierza ku lepszemu. Wszystko okaże się, kiedy staną wszystkie budynki i wprowadzą się nowi mieszkańcy. Nie wiadomo też jak będzie wyglądała inwestycja Epione. Wiadomo za to, że chętnych na mieszkanie na os. Tysiąclecia nie brakuje. Co za tym idzie, samochodów będzie jeszcze więcej.


Tagi:

Komentarze

 1. Jacek Pytel RJP 9 Osiedle Tysiąclecie 12 października, 2017 at 9:19 pm - Reply

  W sprawie problemów drogowych na ul. Henryka Brodatego Rada Jednostki Pomocniczej Osiedle Tysiąclecia podjęła działania mające na celu doprowadzenie do zmian organizacji ruchu i zmiany sytemu parkowania samochodów. Powinien to już zrobić inwestor w fazie projektowania bloków i całej inwestycji. Wyjazd na Chorzowska zamknięty wszyscy kierowcy kierują się przez Rondo Sławika pokonując wąską ulicę. Nieuwzględnienie opinii mieszkańców w ocenie sytuacji to wykazywanie się dewizą „Mam pieniądze, mam bloki i mam gdzieś, że ty masz teraz problem” Tak nie projektuje się nowoczesnych i przyjaznych mieszkańcom inwestycji. Niebawem odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Zespołu ds. Organizacji Ruchu Drogowego działającego w ramach Wydziału Transportu UM Katowice. Mam nadzieję, że problem zostanie rozwiązany. Jacek Pytel RJP nr 9 Katowice Osiedle Tysiącleie

 2. Jacek 12 października, 2017 at 9:03 pm - Reply

  Brak inwestycji związanych z rozbudową bądź przebudową układu drogowego przez inwestorów doprowadzi najprawdopodobniej do zatoru komunikacyjnego na osiedlu Tysiąclecia czyli korkowania się wąskich ulic wyjazdowych z osiedla na ulicę Chorzowską. Mieszkańcy Górnego Tysiąclecia już dzisiaj, przy jeszcze niedokończonej inwestycji tzw. „Nowego Tysiąclecia” mają problem z wyjazdem. Brak nowoczesnej infrastruktury drogowej w mniejszym lub większym stopniu już odczuwają mieszkańcy osiedla, zarówno właściciele samochodów, jak i osoby korzystające z komunikacji miejskiej, a także rowerzyści, czy osoby nie korzystające z komunikacji.
  Każdy z inwestorów podczas prac projektowych mógł, albo raczej powinien przewidzieć powstanie problemu korkowania się ulic, zwiększenia natężenia ruchu samochodów i jego wpływu na ekologie oraz środowisko osiedla. Teraz wszyscy już wiemy, że żaden inwestor nie podjął działań zmierzających do rozwiązania tego problemu, żaden z nich nie próbował, albo raczej nie miał zamiaru go rozwiązywać . Nieuwzględnienie opinii mieszkańców w ocenie sytuacji to wykazywanie się dewizą “Mam pieniądze, mam bloki i mam gdzieś, że ty masz teraz problem”.
  Bardzo liczymy w tej sprawie na wsparcie i pomoc Urzędu Miasta Katowice. Oczekujemy, że nasze działania nie dopuszczą do zaakceptowania projektu inwestycji w takiej skali i bez konkretnych rozwiązań infrastruktury drogowej.
  Liczymy, że skuteczniej zacznie się poszukiwać efektywnych rozwiązań, dzięki którym zatłoczenie i zagęszczanie Tysiąclecia ulegnie radykalnemu zmniejszeniu, a co za tym idzie zwiększy się komfort życia jego mieszkańców

 3. Ola 12 października, 2017 at 7:32 pm - Reply

  Zmierzyć ruch na Osiedlu Tysiąclecia??? Może Pan Adam raczej zamieszka wraz z całym kierownictwem na NASZYM Osiedlu i niech co rano i w każde popołudnie ” MIERZY” ten ruch na Osiedlu. Myślę, że po przeczytaniu tej wypowiedzi przez Mieszkanców Tysiąclecia inwestor Epione na pewno nie będzie mieć łatwiej niż do tej pory. Po pierwsze: od początku unikanie konfrontacji z mieszkańcami…naprawdę gdyby spotkali sie z Mieszkancami i wyjaśnili ich wątpliwości to od początku ewentualna ws0pólpraca wygladałaby inaczej. W tej chwili ludzie są po prostu wściekli. Po drugie: od dwóch dni trwają intensywne prace na terenie i Mieszkancy są przerażeni, że pomimo ich protestów budowa już się ropoczela w przyspieszonym tempie…gdyby pojawiła sie gdzieś informacja o tym co się tam dzieje to nie doszłoby do takiej eskalacji nastrojów wśród Mieszkanców. Wystarczyło zadzwonić do kogoś z Rady Jednostki Pomocniczej Nr 9 i poinformować co to za prace – chociaż wiem, ze nie mają obowiązku, ale doskonale wiedzą że ludzie są wściekli i przerażeni , więc możnabyło to zrobić…to tylko kwestia szacunku dla ludzi, Mieszkańców …którym zamierza sie zrobić betonową dżunglę z naprawdę do tej pory fajnego osiedla 🙁

 4. AAA 12 października, 2017 at 6:20 pm - Reply

  Stan faktyczny przy 4 wieżach:
  – inwestor wybudował aż całe 4 ogólnodostępne miejsca postojowe – tak to nie pomyłka 4 szt przy Chorzowskiej 216 na całe 4 budynki. Z tego 2 miejsca są dla niepełnosprawnych.
  – droga serwisowa od ul Chorzowskiej o której mowi Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu Activu to tylko dojazd do lokali użytkowych okraszony znakiem B36 zakaz zatrzymywania.
  – mieszkańcy z 4 wież parkujący na parkingach na parkingach przygotowanych za pieniązki i dla mieszkańców SM Piast…

  Normą w tym rejonie jest parkowanie na przejściu dla pieszych oraz całkowite zastawianie chodników

  • Jan 12 października, 2017 at 8:09 pm Reply

   Są jeszcze parkingi wzdłuż ul.Ksiecia Brodatego co nie zmienia faktu że dla tak dużej inwestycji pare miejsc parkingowych to śmiech na sali
   Gdyby przynajmniej wzdłuż Brodatego ludzie parkowali tak jak było w zamyśle czyli na ‘koperte’ to chociaz droga byla by drożna w dwóch kierunkach..
   Tak to powinno wyglądać wg.projektu :
   http://www.4wieze.pl/files/mapa-zagospodarowanie-terenu-1.jpg

 5. Jan 12 października, 2017 at 3:53 pm - Reply

  Odnośnie 4 wież,to dojazd jak i wyjazd już teraz stwarza poważne problemy,ul.Brodatego jest niby dwukierunkowa ale samochody wzdłuż 4 wież parkują w taki sposób że dostępny jest tylko jeden pas co powoduje niekiedy dantejskie sceny,sprawny dojazd do ronda Sławika to już poważny problem,nie wspominając co się dzieje dalej po dojezdzie do Chorzowskiej więc nie wiem skąd ten optymizm u ludzi z Activu,jak sami wiedzą jak to teraz wygląda codziennie tamtędy przejeżdzają

Dodaj komentarz

*
*