Reklama

Na Dworcowej może się pojawić kolejny hotel

Łukasz Kądziołka
Długo zapowiada inwestycja w centrum Katowic coraz bliżej. Chodzi o modernizację kamienic położonych naprzeciwko starego dworca. W najbliższym czasie inwestor podejmie najważniejsze decyzje.

O inwestycji na ul. Dworcowej mówi się od ponad trzech lat. W połowie 2016 roku pracownia Zbigniewa Koziarskiego pokazała pierwsze wizualizacje budynków, które znajdują się pod adresem Dworcowa 3. To siedem kamienic. Od PKP kupiła je firma Epione Sp. z o.o. Od początku inwestor miał jasno określony cel. Modernizacja ma sprawić, że w budynkach powstaną nowoczesne przestrzenie z różnymi funkcjami. W większości znajdą się tam lokale biurowe i usługowe. Będzie część sportowa, a pod ziemią powstanie parking. Najbardziej wyróżniającym się elementem tej koncepcji miałaby być kopuła. Ta zdobiła kiedyś narożną kamienicę u zbiegu ulic Dworcowej i Dyrekcyjnej i miałaby zostać odtworzona. W kamienicach ma być też powierzchnia zarezerwowana na część hotelową. W 2018 firma Epione otrzymała dwa pozwolenia na budowę. Pierwsze na realizację kompleksowej modernizacji, a drugie na wyburzenie dwóch oficyn. Rozbiórka została już zakończona. Prawdopodobnie miejsce oficyn zastąpi w przyszłości przejście, które połączy ulice Dyrekcyjną i Mielęckiego.

Teraz inwestor chce rozpocząć właściwe prace modernizacyjne. Niedługo wyłoniony zostanie wykonawca. Na tym etapie, na razie, zatrzymało się to przedsięwzięcie. Nazwa firmy, która zajmie się robotami budowlanymi powinna być znana do końca października. Wiadomo, że Epione nie spieszy się z ich rozpoczęciem w związku z planami przebudowy ul. Dworcowej. Miejska inwestycja, która ma zamienić ulicę w deptak, jeszcze nie ruszyła. Prywatny inwestor chce skorzystać z tego, że cała Dworcowa będzie rozkopana i w czasie przebudowy na pewno będzie się starał zrealizować prace gruntowe i doprowadzić instalacje podziemne.

Trudno jeszcze mówić o konkretnym terminie zakończenia prac. Wszystko okaże się po wybraniu wykonawcy. Wiadomo jednak nieoficjalnie, że część hotelową może zająć gigant z branży hotelarskiej. Choć nie są to jeszcze potwierdzone informacje, to nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że inwestycją zainteresowała się sieć Marriott.


Tagi:

Komentarze

 1. Piotr 2 listopada, 2019 at 11:22 am - Reply

  Firma E-pione, już czwarty rok opowiada nam bajki i nie zrobiła kompletnie nic… Rudery jak stały tak stoją !! Jak umowa obowiązuje ich z UM Katowice od momentu przejęcia obiektu ? Chyba nie bezterminowa ??!!!! Opal pokazał że można estetycznie i szybko… Tak nieudolnych władz miasta nie było w historii Katowic ? Przekonają się o tym przy najbliższych wyborach… Na marginesie, miasto obiecywało, że ponad rok temu rozpocznie się remont ul Dworcowej !! Dzisiaj słyszymy, że po tylu latach nie mają jeszcze ustalonego harmonogramu prac… Śmiać się czy płakać ? Co z „legendarnym” już parkingiem karuzelowego na ul Tylnej Mariackiej ? Co z uszkodzonymi i falującymi płytami chodnikowymi na ul Mariackiej i placu Szewczyka ? Diabeł tkwi w szczegółach…

  • Grzegorz Żądło 2 listopada, 2019 at 6:09 pm Reply

   Epione niej ma żadnej umowy z UM Katowice, bo kamienice należały do PKP i to kolej sprzedała je prywatnej firmie.

   • Piotr 2 listopada, 2019 at 7:59 pm Reply

    Chce mi Pan powiedzieć Panie Grzegorzu, że E-pione może zrobić co chce i kiedy chce bez współpracy z UM ?
    Ile lat będziecie tak biernie czekac…. ??
    Swoją drogą szkoda że nie wykazuje się Pan tak szybkością informacyjna, kiedy pytamy o uszkodzone i falujące płyty na ul Mariackiej i placu Szewczyka lub o parking na Tylnej Mariackiej, WC w Spodku, itd.
    Ile będzie miejsc parkingowych w dużym kompleksie który powstaje na miejscu hotelu Silesie.
    Czekamy na wyczerpujące informacje Panie Grzegorzu… ;)) Chyba Pan nie wymieknię ??

    • Grzegorz Żądło 2 listopada, 2019 at 9:59 pm Reply

     Oczywiście, że Epione współpracuje z UM, bo jak każdy inwestor, musi to robić. Nie ma natomiast żadnej umowy, bo nieruchomości firma kupiła od PKP.

     • Piotr 3 listopada, 2019 at 4:21 am Reply

      Widzimy, że jest Pan osoba dobrze poinformowana, dlatego nasze prośby zawarte w pytaniach skierowanych do Pana, pozostają aktualne… Co Panu wiadomo o przyszłości „dumy Katowic”, czyli placu Synagogi ? Z indolencja UM Katowice w tej sprawie, może się tylko równać „jakosc” ul Mariackiej i pl. Szewczyka !!

 2. Piotr 19 października, 2019 at 10:59 am - Reply

  Szanowna Redakcjo !! Jeżeli macie moc sprawczą, to poinformujecie nas, ile będą trwały remonty poszczególnych budynków przy ul Dworcowej ?? Rzetelnie !!

 3. Piotr 19 października, 2019 at 10:49 am - Reply

  To co robi E-pione to wieloletnia (!!) kpina z UM Katowice !!
  To jak UM Katowice zaniedbuje ul Mariacka i płac Szewczyka to kpina z mieszkańców Katowic !!

  • Piotr 19 października, 2019 at 1:18 pm Reply

   I co z tego że pokazali… ?? Wiecie czym się różni Ślązak od nieslazaka ? My rozróżniamy słowa: zrobic i robić…;))

 4. Obywatel 6 października, 2019 at 11:29 am - Reply

  Zdjecie, wizualizacje z fajnymi balonami przedstawiacie mieszkańcom.
  Hahaha

 5. Mariusz 3 października, 2019 at 9:57 pm - Reply

  A jak wygląda nawierzchnia ulicy Mariackiej po pseudoremoncie? Nikogo z urzędu miasta nie interesują popękane, zapadające się płyty chodnikowe. Te miasto to syf!!!

 6. Rafal 3 października, 2019 at 4:42 pm - Reply

  Prosimy o informacje, czy przez kilka lat, będą nas straszyły sypiące się kamienice przy zrewitalizowanej ul Dworcowej ? Przecież od ponad 3 lat, firma E-pione, nie potrafi wystartowac z remontem swoich kamienic, chociaż inni jak Opal jak potrafili… Mylę się ??

 7. Rafal 3 października, 2019 at 4:25 pm - Reply

  Mieszkańcy już nazywają urzędników z Katowic mianem „maniana” ;)) Od ponad trzech lat wiedza jak będzie wyglądal plac/ul Dworcowa a jeszcze dzisiaj, nie mają ustalonego harmonogramu prac z wykonawcą… Śmiać się czy płakać. ??

Dodaj komentarz

*
*