Reklama

Muzyczny maraton w ogrodzie Wojciecha Kilara. Zbliża się 90. rocznica urodzin mistrza

Zdjęcie archiwalne.

Redakcja
Kilka koncertów, pokaz kultowego filmu i wystawa. Z okazji 90. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara przygotowano wydarzenia w różnych miejscach. Wszystkie są bezpłatne.

Gdyby żył, to w tym tygodniu, 17 lipca, obchodziłby 90-te urodziny. Z okazji okrągłej rocznicy urodzin Wojciecha Kilara dzień wcześniej, czyli 16 lipca, odbędzie się seria koncertów. Jeden z najważniejszych kompozytorów muzyki klasycznej XX wieku i przełomu XX i XXI wieku mieszkał przy ul. Kościuszki. To właśnie tam zacznie się muzyczny spacer śladami kompozytora. W czterech lokalizacjach odbędą się cztery wydarzenia. To będą około półgodzinne koncerty, które zaplanowano w dwóch turach o różnych porach dnia (między godz. 10.00 a 14.00 oraz 11.30 a 15.30).

Podczas koncertów zabrzmią utwory z różnych dziedzin twórczości kompozytora – z muzyki orkiestrowej (Orawa, Preludium chorałowe), sakralnej (Modlitwa do Małej Tereski, Hymn paschalny, Lament, Lumen) i filmowej (m.in. Pan Tadeusz, Zemsta, Trędowata, Pianista, Smuga cienia, Bilans kwartalny, Sól ziemi czarnej – w aranżacjach Dariusza Zbocha oraz Klaudiusza Jani). Wśród wykonawców znajdą się muzycy doskonale znani śląskiej publiczności – klarnecista Roman Widaszek, pianiści Grzegorz Biegas i Michał Dziewior – oraz znakomite zespoły: Kwintet Śląskich Kameralistów, Kwintet Dęty Blaszany NOSPR, Chór Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej pod dyr. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody i zespół muzyków Orkiestry Kameralnej Archetti pod dyr. Mieczysława Ungera.

Poniżej pełny program wydarzenia. W razie kiepskiej pogody, plenerowe koncerty zostaną przeniesione.

Ogród przy Domu Kilara (ul. Kościuszki 165) lub Miasto Ogrodów – sala koncertowa, godz. 10.00 i 11.30

W programie muzyka filmowa Wojciecha Kilara w aranżacjach Dariusza Zbocha: Smuga cienia, Trędowata (Walc), Ziemia obiecana (Walc), Pan Tadeusz (Polonez), Dracula, Sól Ziemi Czarnej, Kronika wypadków miłosnych, Bilans kwartalny. Liczba miejsc jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasie KMO od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00 aż do wyczerpania puli.

Katedra Chrystusa Króla (ul. Plebiscytowa 49A – schody boczne lub wnętrze), godz. 11.15 oraz 12.45

W programie muzyka sakralna Wojciecha Kilara: Modlitwa do Małej TereskiHymn paschalny, Lament, Lumen.

Plac Kwiatowy (Rynek) lub PSM im. M. Karłowicza – sala koncertowa (ul. Teatralna 16), godz. 12.30 oraz 14.00

W programie muzyka filmowa Wojciecha Kilara w aranżacjach Klaudiusz Jani: Pan Tadeusz (Polonez, Kochajmy się), Smuga cienia, Bilans kwartalny, Rodzina Połanieckich (Walc)Zemsta (Mazur)Pianista, Trędowata (Walc).

Amfiteatr przy NOSPR lub foyer NOSPR (pl. Kilara 1), godz. 14.00 oraz 15.30

W programie utwory Wojciecha Kilara: Orawa, Preludium chorałowe (cz. I – Dolce), Walc z filmu Trędowata, Polonez z filmu Pan Tadeusz (aranż. Dariusz Zboch).

Wydarzenia towarzyszące

Wieczorem zaplanowano jeszcze jedną atrakcję z okazji urodzin. W Drzwiach Zwanych Koniem odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Bram Stoker’s Dracula”. Jeśli warunki atmosferyczne na to nie pozwolą, to seans zostanie przeniesiony do sali kinowej w środku lokalu. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 21.00. Przy okazji rocznicy urodzin można odwiedzić też wystawę w oddziale teatralno-filmowym Muzeum Historii Katowic (ul. Kopernika 11) pod nazwą „O Wojciechu Kilarze – takty, motywy, frazy”. Wystawa stara się przybliżyć twórczość Wojciecha Kilara i zmieniający się przez lata styl kompozytorski. Wystawa będzie otwarta do 30 października, a w sobotę, 16 lipca, można ją zwiedzić w godz. 11.00-15.00. Wstęp jest wolny. Więcej TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*