Reklama

Można dostać pieniądze na wymianę starego pieca. Rusza akcja Smog Stop

Ł. K.
Rozpoczyna się druga edycja programu Smog Stop. Dzięki niemu można taniej wymienić stary piec i ocieplić budynek. Przez 10 kolejnych dni w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o dofinansowanie mogą starać się właściciele budynków jednorodzinnych. W ubiegłym roku pieniądze przyznano 750 osobom.

Po raz pierwszy akcja Smog Stop została pilotażowo przeprowadzona w 2016 roku. Jak pokazują dane WFOŚiGW, już wtedy nie brakowało chętnych na dofinansowanie, a teraz ma ich być jeszcze więcej. W 2016 roku do Funduszu wpłynęło 1546 wniosków z całego woj. śląskiego. Najwięcej z nich złożyli mieszkańcy Katowic. Było to 81 wniosków. Dofinansowanie uzyskała prawie połowa z wnioskodawców. Zawarto dokładnie 750 umów. Program Smog Stop ma na celu walkę z niską emisją. Dzięki dofinansowaniom można taniej wymienić stary piec na proekologiczny, zamontować pompę ciepła lub kolektor słoneczny. Poza tym pieniądze z funduszu są przekazywane również na termomodernizację budynków oraz wymianę drzwi i okien. O dofinansowanie mogą się starać właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Wnioski są rozpatrywane pod kątem efektów modernizacji dla środowiska i kosztów uzyskania tych efektów. W przypadku wymiany źródeł ciepła dotacja wynosi 25% kosztów, a na pozostałe zadania jest to 15%. Wysokość dotacji nie może też przekraczać stawek maksymalnych ustalonych przez fundusz. W przypadku źródeł ciepła jest to na przykład 4,5 tys. zł na piec nowej generacji opalany ekogroszkiem i 3 tys. zł na piec gazowy.

Wnioski mogą dotyczyć modernizacji przeprowadzonych od 1 stycznia 2017 roku do 31 maja 2018 roku. Po tym terminie należy dostarczyć dokumenty, które potwierdzają wykonanie prac. Dopiero po weryfikacji przez fundusz, na konto wnioskodawcy są przelewane pieniądze.

Wnioski o dotację można składać od 15 do 26 maja. osobiście w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach (ul. Plebiscytowa 19) w godzinach od 7.30-15.30 lub drogą pocztową (decyduje data wpływu do funduszu). Więcej informacji i dokumenty potrzebne do złożenia wniosku można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*