Reklama

Młody reżyser i doświadczony producent. W Katowicach rozpoczyna się festiwal Regiofun

fot. Arkadiusz Ławrywianiec

Ł. K.
Do końca tygodnia nie zabraknie w Katowicach atrakcji dla miłośników filmu. Na festiwalu zostaną wyróżnione te najlepsze. Wybierać będzie również publiczność. Jedną z nagród odbierze już dziś brytyjski producent, zdobywca dwóch Oscarów. Wcześniej spotkanie z młodym, obiecującym reżyserem. Do niedzieli potrwa 7. Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych Regiofun w Katowicach.

Prawie 50 filmów w 9 cyklach. Polskie, zagraniczne, stare i nowe. W trakcie Regiofunu dwa składy jury wybiorą najlepsze produkcje krótko i długometrażowe. Główną nagrodą będzie 10 tys. zł. Twórcy powalczą również o uznanie publiczności. Początek wielkiego, sześciodniowego seansu już dziś. W programie między innymi jeden z głośniejszych filmów ubiegłego roku. Reżyserski debiut Marcina Koszałki, pod tytułem Czerwony Pająk, to opowieść o seryjnym mordercy grasującym w latach 60. w Krakowie. Po filmie odbędzie spotkanie z reżyserem. Również dzisiaj wyświetlone zostaną 4 konkursowe filmy. Tak samo jak pozostałe, które powalczą o statuetkę, będą powtarzane w trakcie festiwalu.

Kolejną propozycją na wtorek jest pierwszy film z cyklu Regio-Cannes, nagrodzony Złotą Palmą, “Ja, Daniel Blake”. W kolejnych dniach na publiczność, tę małą i dużą, będzie czekała podróż do przeszłości kinematografii. Dzieci będą mogły poznać m. in. twórczość Charliego Chaplina i braci Lumiere. Pokaz 35 krótkich filmów z życia francuskich wynalazców  i warsztaty muzyczne dzisiaj o godzinie 10 w kinie Rialto. Natomiast dla dorosłych przygotowane zostały pokazy filmów dwóch mistrzów kina niemego. To może być jedna z nielicznych okazji zobaczenia na dużym ekranie dzieł Gustavo Sereny, Francesca Bertiniego i Georgesa Mélièsa. Będzie również film dokumentalny. Wyświetlonych zostanie 5 filmów z dorobku Simona Chinna. Producent, zdobywca dwóch Oscarów, osobiście odbierze nagrodę Border Gate Award podczas wtorkowej gali otwarcia. Ceremonia o godzinie 20 w kinoteatrze Rialto. To tutaj i w kinie Kosmos, oprócz seansów, mają odbywać się spotkania z twórcami filmów. Kolejnym kinem, które ugości festiwalową publiczność, będzie Światowid. Nadal można kupić bilety na otwarcie festiwalu w cenie 15 zł. Bilety na pojedyncze seanse kosztują 10 zł lub 15 zł (filmy z muzyką na żywo). Do kupienia w kasach kin lub na filmowa.net. Pełny program Regiofun jest dostępny TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*