Reklama

Miasto zapłaci rachunki za ogrzewanie

G. Ż.
To ma być kolejna forma walki ze smogiem. Oprócz dotacji na wymianę pieca na ekologiczny oraz zasiłku na zakup dobrej jakości węgla, Katowice wprowadziły dofinansowanie wkładu własnego do wymiany źródła ciepła oraz pokrycie części kosztów ogrzewania gazem lub prądem. Większa część tej pomocy trafia do najbiedniejszych.

Katowice oferują 80% dopłatę do wymiany pieca na ekologiczny. Kwota dotacji nie może przekroczyć 10 tys. zł. Resztę trzeba sfinansować samemu. Nie każdego na to stać. Dlatego najubożsi mogą liczyć na wsparcie MOPS-u. Zarówno w tym, jak i w przyszłym roku około 50 rodzin dostanie dofinansowanie na wkład własny. Jednorazowy zasiłek nie może być wyższy niż 2 tys. zł. Jednocześnie nie może przekroczyć wysokości wkładu własnego.

Przykład: wymiana pieca węglowego na gazowy wraz z całą instalacją kosztuje 10 000 zł. Miasto w formie dotacji przekaże 8 000 zł. Dodatkowo dopłaci maksymalnie 1 000 zł na wkład własny. Mieszkaniec musi więc wyłożyć tylko 1 000 zł.

Nowością jest też jeszcze inna forma pomocy. To zasiłek na częściowe pokrycie kosztów ogrzewania elektrycznego lub gazowego. W 2018 roku skorzystać z tej formy wsparcia będzie mogło 70 rodzin na łączną kwotę 84 tys. zł.

Mieszkańcy będę mogli liczyć na dofinansowanie do wysokości rachunków za ogrzewanie w sezonie grzewczym, ale łącznie nie więcej niż 1,2 tys. zł. Warunkiem przyznania zasiłku jest podjęcie przez wszystkie osoby w rodzinie współpracy w celu rozwiązywania swojej trudnej sytuacji życiowej. W praktyce oznacza to, że pracownicy MOPS będą sprawdzać czy pieniądze nie są przeznaczane na inne cele.

Kto może się starać o dofinansowanie? Obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. Przyjmowanie wniosków już się rozpoczęło. Oczywiście obowiązują kryteria dochodowe, a szczegółowe wyliczenia można dostać w MOPS-ie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*