Reklama

Miasto szuka projektanta węzła przesiadkowego w centrum Katowic

Tak ma wyglądać węzeł przesiadkowy pod wiaduktem na ul. św. Jana.

Redakcja
Kolejny węzeł przesiadkowy w Katowicach. Tym razem miasto przygotowuje się do ważnej inwestycji w ścisłym centrum. Podróżni będą mogli przejść dworcowym tunelem na ul. św. Jana i przesiąść się na tramwaj lub autobus.

Miasto szuka firmy, która zaprojektuje nowy węzeł przesiadkowy w centrum Katowic. Węzeł „św. Jana” ma ułatwić przesiadkę z pociągów na komunikację miejską. Pierwszy przetarg na wykonanie projektu został unieważniony w styczniu 2018 roku, bo nikt nie złożył oferty w terminie. Inwestycja zakłada przebicie ściany, która oddziela tunel pod peronem czwartym od chodnika przy ul. św. Jana. Oznacza to, że pod wiaduktem w centrum miasta zmieni się organizacja ruchu, ale torowisko nie zostanie przebudowane. To jednak nie wszystkie wytyczne dla projektantów. Powstaną dwa przystanki autobusowo-tramwajowe, a ścieżka rowerowa, biegnąca w kierunku ul. Pocztowej ma zostać przeprojektowana.

Firma, która wygra przetarg, musi wykonać projekt według przyjętej koncepcji opracowanej przez Pracownię Projektową Alignment. Poza tym musi uzgodnić projekt z PKP PLK. Jak zapewniała jakiś czas temu spółka kolejowa, realizacja inwestycji ma nie kolidować z opóźnieniem modernizacji linii kolejowych oznaczonych jako E65 i E30. Poza tym projekt węzła „św. Jana” ma być konsultowany również z pracownią AiR Jurkowscy, która odpowiada za projekt zagospodarowania ul. Dworcowej.

Szacowany koszt prac projektowych węzła przesiadkowego na ul. św. Jana i pozostałych zadań to niecałe 138,5 tys, zł netto. Wyłoniony wykonawca będzie miał 9 miesięcy na realizację od momentu podpisania umowy z miastem. Oferty do przetargu można składać do 12 lutego 2018 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. P Śl 2 lutego, 2019 at 1:22 pm - Reply

    Podróżni będą mogli się przesiąść na pociąg lub autobus, super. Mnie to się marzy, żeby podróżni mogli się wreszcie przesiąść z tramwaju na autobus, bo burdel przystankowy między rynkiem, a Jagiellońską jest wspaniały. Przystanek jak najbardziej konieczny, mogli by jeszcze zakończyć konkurencję między tramwajem i autobusem i zmienić to w taryfie na biletach miesięcznych.

  2. Maz 2 lutego, 2019 at 12:19 pm - Reply

    A co z remontem przystankow ? Ujednolicenie designu wiat przystankowych z nazwa przystanku i oswietleniem,wdrozenie elektronicznego systemu rozkladu jazdy ?

Dodaj komentarz

*
*