Reklama

Miasto sprzeda zabytkową kamienicę w centrum Katowic

Grzegorz Żądło
Urząd miasta wystawi na przetarg zabytkową kamienicę przy ul. Warszawskiej. Budynek od kilku lat stoi pusty. Jeszcze do niedawna jego przejęciem i remontem zainteresowane było Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, ale wpis do rejestru zabytków, stan kamienicy i konieczne do ponoszenia koszty na jej remont skutecznie zniechęciły TBS.

Kamienica przy ul. Warszawskiej 35 to tak właściwie kilka nieruchomości (adresowanych również jako 35a i 35b). Łączna powierzchnia budynków mieszkalnych to 1716 m kw. Do tego 54 m kw. budynków gospodarczych. Z kolei grunt, na którym stoją nieruchomości, zajmuje 1024 m kw.

Z powodu wpisu do rejestru zabytków, przyszły nabywca będzie mógł skorzystać z 50% bonifikaty (będzie to dotyczyć 68% ceny).

Jeszcze do niedawna, zainteresowane przejęciem kamienicy przy Warszawskiej 35 było KTBS. Spółka chciała wyremontować budynek i połączyć go wspólnym podwórzem z nieruchomościami przy ul. Mariackiej 30, 32 i 34, w których mają powstać m.in. mieszkania dla seniorów. Mimo dużych walorów architektonicznych, ostatecznie TBS odpuściło. Konieczne do poniesienia nakłady na remont byłyby zbyt duże.

Ostatni lokatorzy wyprowadzili się z kamienicy z końcem 2015 roku. Od tej pory, wybudowany pod koniec XIX wieku obiekt, stoi pusty.

W przetargu, który niedługo ogłosi miasto, cena wywoławcza wyniesie 3,7 mln zł (do ceny sprzedaży części nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków stanowiącej 68% ceny wywoławczej zostanie zastosowana bonifikata w wysokości 50%).


Tagi:

Komentarze

 1. Gosc 26 lutego, 2020 at 1:46 am - Reply

  50% bonifikaty I cena ok jak za miejscowke.pozniek musisz miec uklady u wojewody z PO bo bez zezwolenia konserwatora zabytkow nic nie zrobisz ?? czy jak to jest.

  • Andrzej 26 lutego, 2020 at 7:59 am Reply

   Wojewoda jest z PO ? Ale ciekawa teoria z tymi układami. Proponuję wizytę w Prokuraturze lub CBA i przekazanie szczegółów. A sorry, wojewoda jest z PIS, więc wszystko OK.

 2. Ss 25 lutego, 2020 at 4:49 pm - Reply

  Krupa tylko sprzedaje nic nie robi dla ludzi najgorszy prezydent razem z uszokiem i cala ekipa od 20 lat !!!

Dodaj komentarz

*
*