Reklama

Mieszkania, żłobek i biblioteka. TBS planuje kolejną inwestycję na os. Witosa

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego dostało już od miasta działki przy ul. Kossutha 7, na których stoi przeznaczony do wyburzenia biurowiec. Na jego miejscu mają powstać dwie wieże, w którym znajdą się mieszkania, żłobek i dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Kilka lat temu miasto próbowało sprzedać biurowiec przy ul. Kossutha 7 w przetargu. W pierwszym cena wywoławcza wynosiła 5,220 mln zł. Chętnych jednak nie było. W drugim przetargu cena została obniżona do 4 mln zł, ale ponownie nikt nie był zainteresowany.

Ostatecznie mimo różnych planów, budynek cały czas stoi pusty. Prawdopodobnie, potencjalnych kupców odstrasza jego stan oraz to, że znajduje się w nim azbest. Dlatego ostatecznie zajmie się nim KTBS. Zajmie się w ten sposób, że go wyburzy, a na pustej już działce postawi składający się z dwóch wież budynek mieszkalno-usługowy. Jest już gotowa jego koncepcja, a KTBS złożył wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Po otrzymaniu „wuzetki”, TBS ogłosi przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj. Jego zwycięzca będzie musiał uzyskać pozwolenie na budowę na rozbiórkę biurowca oraz zaprojektować i wybudować nowy obiekt. Ma się w nim znaleźć około 75 mieszkań. Wstępnie, miały być przeznaczone głównie dla singli. Jednak zainteresowanie niedawno oddaną do użytku inwestycją KTBS przy ul. Leopolda, w której poszukiwane były głównie duże mieszkania, zweryfikowało te plany. Dlatego teraz jest mowa głównie o mieszkaniach 3, 4 i 5-pokojowych. W budynku ma się też znaleźć żłobek z 90 miejscami. Miałaby się tu także przenieść dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej, która mieści się w pobliskim budynku przy ul. Kossutha 11.

To nie będzie tania inwestycja, głównie ze względu na konieczność rozbiórki i utylizacji azbestu. Wstępne szacunki mówią o tym, że wszystko może kosztować około 24 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z partycypacji wpłacanej przez przyszłych najemców, krajowego funduszu dopłat i kredytu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane mogłyby się zacząć wiosną 2021 roku i potrwać do końca 2022 roku lub początku 2023.


Tagi:

Komentarze

  1. Rafał 29 października, 2020 at 7:43 pm - Reply

    Ciekawe czy na Koshuta Byś będzie więcej kawalerek niż na Leopolda bo piszą bzdury że nie ma zainteresowania

Dodaj komentarz

*
*