Reklama

Metropolia w końcu wypuściła nową aplikację dla ZTM. Tyle, że bez najbardziej oczekiwanych rozwiązań

Grzegorz Żądło
Miała zostać wprowadzona w listopadzie 2022 roku, potem w lutym 2023, a została udostępniona dopiero teraz. Tyle że bez ważnych funkcji, które mają się pojawić dopiero jesienią, ale nie wiadomo kiedy dokładnie. Tak czy inaczej od dzisiaj można już korzystać z aplikacji i portalu Transport GZM, które zastąpią system ŚKUP.

Nowy system przygotowała, a właściwie cały czas przygotowuje, firma Asseco. Oficjalnie przedstawiciele GZM wypowiadają się o współpracy z sopocką spółką dosyć dyplomatycznie, mówiąc, że cały czas trwają testy i dopracowywanie systemu. Nieoficjalnie załamują ręce i mówią, że nie wierzą już w żadne zapewnienia wykonawcy. Trudno się dziwić.

Początkowo nowy system miał zostać zaprezentowany w listopadzie 2022 roku. Później GZM wyznaczyła datę startu aplikacji na 16 stycznia, a następnie 28 lutego 2022. Asseco się jednak nie wyrobiło, a na dodatek doszło do bardzo poważnej awarii obecnego systemu ŚKUP. Potem nikt już nie podejmował się określenia konkretnej daty inauguracji aplikacji.

Umowa na funkcjonowanie ŚKUP, która wygasła pod koniec marca, została przedłużona. Miesięczne koszty utrzymania systemu (tzw. umowa przejściowa) wynoszą około 1,6 mln zł netto. Na razie nie wiadomo czy i jak wysokie kary Metropolia naliczy Asseco. To okaże się po zakończeniu odbiorów nowego systemu.

Ten został dzisiaj udostępniony, jak to określa GZM, na zasadzie prapremiery. – Sierpień będzie miesiącem do zapoznania się z działaniem aplikacji. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi związane z jej działaniem. Aplikacja nie posiada jeszcze wszystkich planowanych funkcjonalności, będą one sukcesywnie dodawane, ale nawet w udostępnionym zakresie niezwykle ułatwi naszym mieszkańcom codzienne podróże – wyjaśnia Jacek Brzezinka, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Zarówno użytkownicy obecnego systemu ŚKUP, jak i wszyscy pozostali pasażerowie muszą założyć konto w systemie Transport GZM. Można to zrobić całkowicie zdalnie, bez wizyty w Punkcie Obsługi Pasażera.

Wizyta w POP nie będzie również konieczna w celu zakodowania ulg, można je samodzielnie przypisać do konta (w aplikacji mobilnej albo na portalu). Wystarczy przy pierwszej kontroli okazać dokument uprawniający do ulgi, wówczas zostanie ona potwierdzona i przy kolejnych podróżach nie będzie konieczności posiadania przy sobie dokumentu uprawniającego do ulgi. W dalszym ciągu można to zrobić w Punkcie Obsługi Pasażera, ale nie jest to obligatoryjne, wystarczy potwierdzenie przez kontrolera w pojeździe.

Możliwy jest import danych z systemu ŚKUP oraz założenie konta w systemie od zera. Może to być konta anonimowe lub imienne. Konto anonimowe pozwoli tylko na zakup wybranych biletów (na okaziciela). Z kontem imiennym można korzystać z pełnej funkcjonalności systemu, kupić dowolny bilet z taryfy, zapisać ulgę w systemie i podróżować bez konieczności okazywania dokumentów podczas kontroli biletów (po potwierdzeniu ulgi podczas pierwszej kontroli).

Zakupione bilety dostępne są od razu, nie trzeba czekać na ich zakodowanie. Transport GZM to jedyna aplikacja, w której można kupić wszystkie bilety z taryfy, również długookresowe, na 30, 90 i 180 dni, Metrobilety oraz bilety pakietowe.

Niestety, na razie w nowej aplikacji nie będą dostępne nowe tańsze bilety na 5, 10 i 15 minut. Przypomnijmy, najtańszy miał kosztować promocyjnie przez 3 miesiące 1 zł, a potem 2 zł. Obecnie nie wiadomo czy te ceny zostaną utrzymane i kiedy dokładnie tańsze bilety na najkrótsze przejazdy zostaną udostępnione pasażerom. Mowa jest o jesieni.

Na razie nie można też korzystać z opcji Podróż Start/Stop, która ma działać w ten sposób, że po wejściu do autobusu czy tramwaju pasażer będzie musiał zeskanować kod QR lub wpisać odpowiedni kod, który znajduje się w pojeździe. Po zakończeniu podróży, trzeba będzie nacisnąć w aplikacji „Stop”. System wyliczy należność za bilet, według czasu rozkładowego. Bez względu na liczbę przejazdów, przy użyciu tej opcji, pasażer nie zapłaci więcej niż cena biletu dziennego (12 zł).

Wszystkie uwagi i problemy z działaniem aplikacji i systemu Transport GZM można zgłaszać mailowe na adres  [email protected].


Tagi:

Komentarze

 1. Marcin 5 grudnia, 2023 at 7:46 pm - Reply

  Metropolia GZM jest instytucją zupełnie niepotrzebną. Po wprowadzeniu aplikacji „Transport GZM”, która, co było do przewidzenia okazała się totalnym bublem, na adres mailowy [email protected] wpłynęły dziesiątki tysięcy reklamacji. Metropolia GZM zamiast się z tym zmierzyć co zrobiła? Zmieniła adres mailowy na [email protected] Proste rozwiązanie, prawda???

 2. gosc 17 sierpnia, 2023 at 1:41 pm - Reply

  Ta aplikacja to totalny BUBEL, to coś praktycznie nie działa, kto to w ogóle wpuścił do skleou google play? To jest jakiś beta gniot bez żadnych funkcjonalności, znowu nieudacznicy z GZM razem z tą słynną firmą od bubla śkup dali ciała…

 3. Patryk 9 sierpnia, 2023 at 2:57 pm - Reply

  to nie jest żadna aplikacja. zwykła nakładka na przeglądarkę. Żenada. Student pierwszego roku programowania by to lepiej zrobił. A dziennikarzw jak z Janoszek, tylko powielają bzdury.

 4. Rafał 8 sierpnia, 2023 at 12:01 pm - Reply

  I jeszcze jedna rzecz. Firma usuwa negatywne komentarze ze sklepu Google. Dzisiaj rano było co najmniej 30 komentarzy, a o godzinie 12 już tylko 6. Ocena też skoczyła z 3,1 na 3,8. Magia magiczna.

 5. Rafał 7 sierpnia, 2023 at 10:51 pm - Reply

  Jak na razie to apka jest tragiczna. Problem z założeniem konta, problem z importem danych że spersonalizowanej karty ŚKUP. Konto trzeba zakładać na inny adres e-mail niż (w moim przypadku) konto samsung, ponieważ aplikacja na siłę chce się logować danymi do Samsunga (jeśli korzysta się z menagera haseł). Ogólnie tragedia. Niech ZTM zmieni programistów, bo ci to nic nie potrafią.

  • BylyMieszkaniec 8 sierpnia, 2023 at 9:16 am Reply

   Mówi Ci coś nazwa Asseco? Pojawia się w artykule.

Dodaj komentarz

*
*