Reklama

Martwe ciała na wystawie w Katowicach. W piątek otwarcie Body Worlds [ZDJĘCIA]

Ł. K.
Zwiedzający zobaczą prawdziwe ludzkie ciała i poszczególne organy człowieka. W sumie około 180 eksponatów. Znana na całym świecie wystawa, w Katowicach zagości na 3 miesiące. Organizatorzy zapraszają do oglądania martwych ciał.

Najpierw formalinę wprowadza się w tętnice. Następnie usuwa się m. in. tkankę tłuszczową i skórę, żeby lepiej pokazać poszczególne części ciała. Później jest zanurzane w rozpuszczalniku (np. acetonie) w celu pozbycia się tłuszczy i wody. Kolejnym krokiem jest impregnacja (np. kauczukiem silikonowym). Na koniec trzeba nadać ciału odpowiednią pozę i utwardzić je. Właśnie tak powstaje plastynat, czyli pojedynczy eksponat wystawy Body Worlds – Vital. Proces plastynacji trwa aż 6 miesięcy, a jego twórcą jest niemiecki anatom dr Gunther von Hagens.

W Supersamie na poziomie +2 wystawę, o powierzchni 2 tys. m kw., będzie można oglądać przez 3 miesiące. Publiczność zobaczy na niej ciała m.in. płody w poszczególnych fazach rozwoju, dorosłych w trakcie uprawiania sportu oraz słynną scenę z filmu Titanic. Jednak dużą część stanowią pojedyncze organy i promocja zdrowego trybu życia. Będzie można porównać zdrowe płuca i te należące do palacza, zobaczyć jak wygląda przekrój poprzeczny uda otyłego człowieka oraz czym różnią się kobiece piersi po operacji plastycznej od tych naturalnych. Organizatorzy zapraszają do zwiedzania zarówno dorosłych, jak i dzieci. – Wystawa pokazuje anatomię i biologię ludzkiego ciała. Zostawiamy to do decyzji rodziców. Edukacyjny walor wystawy jest również odpowiedni dla dzieci – mówi Ewa Król–Bednarczyk, rzecznik prasowy wystawy. – Ciała i organy należą do osób, które za życia podpisały deklarację woli i zgodziły się na takie użycie po śmierci. Wystawę będzie można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Oprowadzać będą uczniowie szkół medycznych.

Ceny za bilet zaczynają się od 30 zł (dla dzieci i młodzieży do 19 lat). Studenci za wstęp zapłacą 40 zł, a dorośli 50 zł. Bilety będą droższe o 10 zł w soboty, niedziele i święta. Wstęp dla dzieci do 6 roku życia jest bezpłatny. Każda osoba poniżej 18 lat może zwiedzać ekspozycję tylko z osobą dorosłą. Otwarcie wystawy w piątek, 10 lutego, a zakończenie 14 maja. Chociaż organizatorzy nie wykluczają przedłużenia wystawy, w przypadku dużego zainteresowania.

Body Worlds – Vital będzie można oglądać w godzinach otwarcia centrum handlowego. W poniedziałki wystawa będzie nieczynna. Bilety będzie można kupić na miejscu, ale są również dostępne TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. Artur 13 maja, 2017 at 7:31 pm - Reply

  Cena całkiem spoko poszedłem z dziewczyną bo warto!

 2. Kama 17 marca, 2017 at 12:06 pm - Reply

  A ja nie pójdę nie z powodu ceny, ale obejrzałam zdjęcia i już mnie mdli.

 3. asdsada 15 marca, 2017 at 10:20 am - Reply

  to są drogie bilety? xD boze jak ja nienawidze polaczkow, 50zl za wystawe im szkoda, a w weekend ida do multipleksu i wydaja z biletami i popcornem dwa razy tyle i jeszcze piwko z sokiem na mariackiej xD ale na wystawe nie dam bo masakra jakas xD

 4. Barbara 19 lutego, 2017 at 2:40 pm - Reply

  Cena biletów – drogo? To tyle co jedna – dwie szmaty na wyprzedaży. Litości!

 5. Gosia 10 lutego, 2017 at 3:14 pm - Reply

  Dokładnie, ceny biletów – masakra jakaś

 6. magda 10 lutego, 2017 at 6:32 am - Reply

  Ciekawe. Juz chciałam się wybrać, ale te ceny biletów. .. na głowy chyba poupadali…

Dodaj komentarz

*
*