Reklama

Mały park zamiast parkingu. Jest przetarg na projekt pl. Sejmu Śląskiego

Redakcja
Jest przetarg na przebudowę pl. Sejmu Śląskiego. Zamiast parkujących tu codziennie około 150 samochodów będzie kilkadziesiąt drzew. Na metamorfozę przestrzeni w centrum Katowic miasto wyda ok. 4 mln zł.

Zapowiedziana w zeszłym roku przebudowa pl. Sejmu Śląskiego jest o krok bliżej. Przestrzeń obok urzędów marszałkowskiego i wojewódzkiego zmieni nie tylko swój wygląd, ale również funkcję. Teraz plac jest zapełniony autami. Kierowcy stają tu tak, że zastawiają inne samochody i zostawiają kartki z numerami telefonów za szybami swoich aut. Kilka miesięcy temu władze Katowic poinformowały, że parking zniknie. Zamiast niego pojawi się dużo zieleni. Plac zostanie podzielony na 3 części. Od strony ul. Jagiellońskiej zaplanowano szpaler drzew i krzewów. Zostaną odbudowane dwie fontanny, po których zostały tylko pylony. Obok ma powstać zagłębienie na około 80-100 cm, które będzie magazynowało deszczówkę z pozostałej części placu. – Zmiana charakteru placu przysłuży się także ekologicznemu zarządzaniu wodami opadowymi. Stanie się tak na skutek budowy niecki pomiędzy pomnikiem a ul. Jagiellońską. Będzie tam zbierała się woda deszczowa z dużych i nawalnych opadów. Zgromadzona w ten sposób deszczówka będzie stopniowo rozsączona bezpośrednio do gruntu, a nie do systemu kanalizacji miejskiej – wyjaśnia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach i dodaje, że w samej niecce mają się pojawić rośliny odporne na okresowe zalewanie.

Część placu, która podczas przebudowy nie przejdzie metamorfozy, to ta, gdzie znajduje się pomnik Wojciecha Korfantego. Ostatnia część placu, najbliżej siedziby Miasta Ogrodów, zostanie wypełniona drzewami, krzewami i trawnikiem. Jedyne miejsce na samochody znajdzie się wzdłuż dawnej siedziby wydziału filologii Uniwersytetu Śląskiego. Tu też zostanie posadzony szpaler drzew. Łącznie drzew na placu ma być około 40.
Poza tym na nowym placu pojawią się meble miejskie – ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Plac zostanie doświetlony nowymi lampami parkowymi, a posadzone drzewa będą oświetlone z boku i od dołu. Przebudowa zakłada także odnowienie terenu wokół przystanku autobusowego na ul. Jagiellońskiej.

Dzisiaj ZZM ogłosił przetarg  na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej placu. Przetarg na ten etap inwestycji zakończy się 22 kwietnia br., a wybrana w nim firma będzie miała 30 tygodni na realizację umowy. Na przebudowę placu Katowice przeznaczą ok. 4 mln złotych.


Tagi:

Komentarze

 1. Łukasz 6 kwietnia, 2022 at 7:19 pm - Reply

  Super!

 2. Rr 6 kwietnia, 2022 at 2:08 pm - Reply

  Pomysł super zobaczymy tylko czy to powstanie !!!!

 3. Szczepan 6 kwietnia, 2022 at 12:04 pm - Reply

  Już to widzę, jak urzędniki z Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego odpuszczą darmowy parking.

 4. > 6 kwietnia, 2022 at 9:51 am - Reply

  Czekam na tą inwestycję z niecierpliwością.
  Jak na wszystkie zielone.

 5. tak ino 6 kwietnia, 2022 at 9:20 am - Reply

  No tak zamiast postawić parkometry to się będzie sadzić drzewa za 4 miliony. A tymczasem na „rynku” betonoza.

 6. MM 6 kwietnia, 2022 at 8:17 am - Reply

  I super. Kolejna dobra inicjatywa w mieście. Może wreszcie będzie tu ładniej i mniej przytłaczającej szarości dużych betonowych gmachów. Pomysł z wykorzystaniem deszczówki też fajny. Nareszcie zaczyna się myśleć o tym, jak taką wodę można wykorzystać a nie tylko odprowadzić instalacją burzową do Rawy.

  • hahaha 6 kwietnia, 2022 at 9:21 am Reply

   Krupa to ty?

Dodaj komentarz

*
*