Reklama

Małe uzdrowisko w Parku Zadole. Tężnia solankowa dla Katowic

Tak wygląda tężnia solankowa w Radlinie. W Katowicach może powstać podobna. Fot. www.facebook.com/teznia.radlin

Łukasz Kądziołka
Leczy przez czyste powietrze. Mogą z niej korzystać ludzie w każdym wieku. Ci z problemami zdrowotnymi i całkiem zdrowi. Tężnia solankowa w Katowicach to pomysł na zagospodarowanie przestrzeni Parku Zadole. O tym czy powstanie zadecydują mieszkańcy podczas głosowania w Budżecie Obywatelskim.

To lecznicze urządzenie znają dobrze ci, którzy byli choć raz w Ciechocinku czy Inowrocławiu. Prosta drewniana konstrukcja, gałęzie tarniny i solanka. Dzięki takiemu połączeniu, wokół urządzenia powstaje rodzaj solankowego aerozolu. Ten, wdychany przez człowieka, ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Leczy choroby dróg oddechowych, alergie i pomaga w regeneracji organizmu. Umożliwia jednocześnie relaks i profilaktykę. – Na pomysł wpadłem obserwując życie w Katowicach. Ruch samochodów jest tu co raz większy i, choć warunki mają się poprawiać, nigdy powietrze nie będzie tu takie jak w miejscach mniej zurbanizowanych – mówi Adam Łęski, pomysłodawca projektu. W ubiegłym roku jego pomysł uzyskał w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego duże poparcie. Na tężnię solankową w Katowicach zagłosowało 5300 osób. Jednak nie mógł zostać zrealizowany, ponieważ koszt zadania przekroczył pulę przeznaczoną na projekty ogólnomiejskie (większość kwoty „zgarnął” wodny plac zabaw w Dolinie Trzech Stawów). – Po pierwszej edycji zastanawiałem się długo czy to kontynuować. Odezwało się dużo osób, które namówiły mnie do ponownego zgłoszenia projektu – tłumaczy swoją decyzję Adam Łęski. Podkreśla też, że tężnie są ogólnodostępne i rośnie zainteresowania takimi konstrukcjami w dużych ośrodkach miejskich. Podobny obiekt działa od dwóch lat w Radlinie, a w Chorzowie jest pomysł postawienia tężni na Placu Hutników. Taka inwestycja do tanich nie należy. Jej szacunkowy koszt to 2 mln zł. Jednak jak mówi Adam Łęski, najważniejsza jest idea, nie ma znaczenia kto i kiedy ją zrealizuje. Jego zdaniem takie miejsce Katowicom po prostu się przyda. – Pokazalibyśmy, że dla Katowic i jego mieszkańców ważne jest zdrowie – mówi.

Na tężnię solankową i inne projekty można głosować poprzez formularz na stronie Budżetu Obywatelskiego. O samym projekcie przeczytać można TUTAJ lub odwiedzając profil na Facebooku Tężnia dla Katowic.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*