Reklama

Majówka w Katowicach i okolicy

Redakcja
Majówka ma być słoneczna. Przynajmniej tak pokazują prognozy. Dlatego wiele osób pewnie już spakowało się na długi weekend i wyjechało z miasta. Jednak ci, którzy zostali. w mieście, nie powinni się nudzić. Imprez w regionie nie brakuje.

Majówka to już tradycyjnie rozpoczęcie sezonu grillowego. Jednak jest też okazją do tego, żeby wyjść do lokali, które w pośpiechu przygotowywały się na przyjęcie jak największej liczby gości, budując ogródki. Nic dziwnego, że jak co roku w tym okresie otwierają się letnie knajpy. W tym Sztauwajery w Dolinie Trzech Stawów i Centrum Kato na tarasach Spodka, o czym więcej pisaliśmy TUTAJ.

Odbiegając od gastronomicznych propozycji, to od 1 maja przez prawie cały długi weekend (poza niedzielą) czynna będzie nowa wystawa sztuki miejskiej, na której można zobaczyć prace m.in. znanych streetartowych artystów, jak Banksy, Invader czy Shepard Fairey. Wstęp jest wolny, ale konieczne są wcześniejsze zapisy. Więcej TUTAJ.

Jeśli chodzi o imprezy pod dachem, to warte uwagi jest także wydarzenie w Walcowni. Tam przez kilka dni, od 1 do 4 maja, odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Modeli Kolejowych. Modele prezentowane będą na największej makiecie modułowej na Górnym Śląsku o powierzchni ponad 400 m kw. Zaplanowano także nocne pokazy, przy wyłączonych światłach. Poza tym prezentowane będą wykonane z klocków LEGO modele tramwajów wykorzystywanych na Śląsku na przestrzeni ponad 100 lat. Bilety kosztują 42 zł (normalny), 37 zł (ulgowy). Więcej TUTAJ.

Oprócz corocznych, oficjalnych wydarzeń związanych z obchodami Dnia Flagi i Święta Trzeciego Maja, będzie też sporo imprez organizowanych z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W Katowicach akurat nic nie przygotowano, ale mamy kilka propozycji z innych miast:

GLIWICE (1 maja)

Koncert z okazji obchodów tej okrągłej, 20-tej rocznicy odbędzie się przy gliwickiej Radiostacji. Wystąpią Varius Manx & Kasia Stankiewicz oraz Dawid Kwiatkowski. Początek wydarzenia o godz. 19.00. Wstęp bezpłatny.

PARK ŚLĄSKI (1-3, 5 maja)

W pierwszy dzień majówki na parkowych Kręgach Tanecznych odbędzie się potańcówka, którą poprowadzą instruktorzy Śląskiego Klubu Tanecznego z Katowic. Potańcówka zaplanowana jest 1 maja w godzinach od 16.00 do 18.00. 2 maja Kręgi Taneczne wypełni muzyka w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, również w godzinach 16.00 – 18.00. Kolejnego dnia, 3 maja, imprezę zaplanowano na Dużej Łące. Najpierw o godz. 16.00 wystąpi zespół Szafis, a godzinę później Zenek Martyniuk. Na miejscu będzie dostępna strefa gastronomiczna z food truckami, nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Ostatnie wydarzenie zaplanowano 5 maja. Odbędzie się parada steampunkowa. Głównymi atrakcjami parady będą fantastyczne pojazdy, takie jak mechaniczna ryba-batyskaf, rower z bulgulatorem oraz trójkołowy bicykl. Towarzyszyć im będzie plejada oryginalnych postaci, wśród których spotkacie podróżników, wynalazców, odkrywców, radiotelegrafistów oraz fotografów, w których wcielają się aktorzy Teatru Gry i Ludzie. Parada wyruszy o godzinie 15.30 sprzed napisu Park Śląski (za halą Kapelusz). Uczestnicy dojdą do Kręgów Tanecznych, gdzie ponownie o godz. 17.00 rozpocznie się potańcówka, która potrwa do 19.00. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej TUTAJ.

SKANSEN W CHORZOWIE (5 maja)

Pozostając w Parku Śląskim, w ostatni dzień majówki można też wybrać się na Odpust w Skansenie i Śląskie Gody. To okazja do wspólnego świętowania, prezentacji lokalnej kultury, muzyki, stroju oraz rzemiosła ludowego. O godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta odpustowa, z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Polskiej Grupy Górniczej, zakończona procesją wokół kościoła. Od godziny 13.00 na scenie plenerowej wystąpią: Orkiestra Reprezentacyjna Polskiej Grupy Górniczej, Zespół Regionalny „Jasieniczanka” oraz Zespół Śpiewaczy „Karolinki”. Do tanecznej zabawy od godziny 16.00 zaproszą Pszczyńska Orkiestra Ludowa i Kapela Bolkova.

Poza tym zaplanowano warsztaty wykonywania galandy i czako. Nie zabranie także tradycyjnego jarmarku z wyrobami rękodzielników i stanowiskami handlowymi. Każdy gość muzeum, który przyjdzie ubrany w kompletny strój regionalny, będzie mógł wejść na teren muzeum bezpłatnie. Pozostali płacą 20 zł (normalny) lub 12 zł (ulgowy). Śląskie Gody i Odpust w Skansenie potrwają od 12.00 do 18.00. Więcej TUTAJ.

MUZEUM HUTNICTWA W CHORZOWIE

Dzień wcześniej w Chorzowie – ale już nie w Parku Śląskim, tylko w Muzeum Hutnictwa – odbędzie się Florian Fest. Na gości czeka prawie 70 wydarzeń. Wszystko rozpocznie się od Pochodu Ludzi Ognia z udziałem Orkiestry Dętej Huty Łabędy. Pochód ruszy o godz. 11.00 ze skweru Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chorzowie Batorym, a zakończy się przy figurze św. Floriana zlokalizowanej przy budynku dyrekcji dawnej Huty Batory (ul. Dyrekcyjna 6). Poza tym w programie wydarzenia m.in. biesiada hutnicza z orkiestrą Power of Winds, wieczorynka Hutnicze Love Story H czy hutniczy survival dla rodzin. Będzie też możliwość zwiedzania ekspozycji z animatorami, udziału w warsztatach chemicznych oraz w spacerach tematycznych. Wszystkie atrakcje od godz. 14.00. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje jeden bilet (10 zł – normalny i 7 zł – ulgowy), ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Szczegóły TUTAJ.

RYBNIK (3 i 4 maja)

W Rybniku będzie się działo przez cały długi weekend, ale główną atrakcją będą dwa dni koncertów na terenie Kampusu (ul. Rudzka 13). W piątek zagrają Bartnicky, Mery Spolsky i Brodka. W sobotę imprezę rozpocznie zespół Underground, a potem zagra Cheap Tobacco. Następnie wystąpi dwóch znanych wokalistów, Igo i Artur Rojek. Wstęp jest bezpłatny. To nie wszystkie atrakcje na terenie imprezy. Pełny program i szczegóły TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*