Reklama

Ludzie kradną wodę z cmentarza w Katowicach

Łukasz Kądziołka
Na katowickim cmentarzu trzeba było zakręcić wodę, bo dochodziło do kradzieży. Ludzie przyjeżdżali tu z baniakami do napełnienia. Proboszcz w końcu stracił cierpliwość i postanowił, że woda będzie dostępna w określonych godzinach.

Przez ostatnie dwa tygodnie woda na dwóch cmentarzach w Bogucicach była zakręcana po południu. – Zakręcamy wodę po godzinach pracy biura – mówi jeden z pracowników cmentarza parafii św. Szczepana. Pomiędzy ulicami Leopolda i Podhalańską znajdują się dwie połączone nekropolie – parafialna i należąca do zakonu Bonifratrów. Na obu miało dochodzić w ostatnim czasie do kradzieży wody. Trudno oszacować jak dużo jej znikało. Jednak sam proboszcz kościoła św. Szczepana był świadkiem jednej z takich kradzieży. Sprawcy byli zaopatrzeni w dużą liczbę sporej wielkości pojemników. Po napełnieniu pakowali je do auta. Jak mówi ks. Krzysztof Sitek, ludzie czerpią wodę, a parafia za to płaci. Do tego dochodzi też wywóz śmieci. Te często trafiają na cmentarz z różnych źródeł, bo niektórzy po prostu podrzucają swoje odpady. – To są horrendalne pieniądze – mówi proboszcz parafii w Bogucicach. Duchowny nie chce nikogo oskarżać, ale kradzieże wody zdarzały się w trakcie bardzo suchego okresu. Niewykluczone, że z cmentarnych ujęć czerpali ją działkowcy, bo po drugiej stronie ulicy znajdują się ogródki. Jak mówi pracownik cmentarza, teren trudno dopilnować, więc ludzie czują się bezkarni. Są też bezczelni. Jeden z mieszkańców zapytał czemu woda jest zakręcona, ponieważ zamierzał umyć swój samochód.

Wielu osobom nie podobają się wyznaczone godziny pomiędzy 8.00 a 16.00, kiedy można korzystać z wody na cmentarzu. Proboszcz zadecydował, że na próbę w tym tygodniu wszystko wróci do normy, ale będzie kontrolował sprawę. Jeśli kradzieże zaczną się znowu powtarzać, to trzeba będzie przywrócić obostrzenia dotyczące wody.


Tagi:

Komentarze

  1. Jk 20 maja, 2020 at 11:12 pm - Reply

    Brawo zakrecic ludzie sa podli i nic nie szanuja !!!! Tylko roszczenia ze wszystko im sie nalezy popieram ksiedza dobrze robi!!!

  2. AA 19 maja, 2020 at 10:25 pm - Reply

    Niech proboszcz nad kranem napisze ze to woda święcona
    Święconej ludzie przecież nie będą kradli 🙂

Dodaj komentarz

*
*