Reklama

Krótsza trasa, ale droższy bilet. Kolejna podwyżka cen biletów w Kolejach Śląskich

Redakcja
Koleje Śląskie nie zwalniają tempa podwyżek. Po wzroście ceny metrobiletu szykują kolejną podwyżkę. Dotknie ona większości pasażerów, bo znika większość biletów liniowych, zniżka na podróże poza godzinami szczytu, a za przejechanie tej samej trasy trzeba będzie zapłacić więcej.

Koleje Śląskie w zeszłym miesiącu spowdowały podwyżkę cen metrobiletu, na którym można podróżować komunikacją ZTM i pociągami. Teraz szykują kolejną. Dokładnie za tydzień wejdzie w życie nowy cennik przewozów Kolejami Śląskimi. Spółka najprawdopodobniej celowo o zmianach poinformowała w piątek, kiedy pasażerowie myślą już o weekendzie. Nie rozesłano też wiadomości do mediów. Na stronie przewoźnika 7 maja ukazał się komunikat w tej sprawie. Jak można w nim przeczytać, będzie to „uproszczenie cennika”. Faktycznie wiele pozycji z cennika zniknęło, ale trudno mówić tu o korzyści dla pasażerów. Przede wszystkim znikają prawie wszystkie bilety liniowe, czyli umożliwiające podróżowanie nieco taniej na wybranych trasach. Takich tras było 33, a będzie kilka: Katowice – Bytom Płn., Bytom – Tarnowskie Góry, Katowice – Tarnowskie Góry (na tych trzech liniach jeszcze przez wiele miesięcy będzie działała zastępcza komunikacja autobusowa), Gliwice – Bytom, Imielin – Katowice, Katowice – Tychy Lodowisko, Gliwice – Katowice Szopienice Płd.

Taniej na odcinkach – tak nazywa się ta oferta przewoźnika – już było. Ale to nie koniec zmian. Drożeją bilety jednorazowe i zmieniają się przedziały kilometrowe odcinków, które pokona podróżny. Na droższym bilecie będzie można przejechać krótszą trasę. Dla przykładu, do tej pory na najtańszym bilecie za 4,5 zł można było przejechać 10 km. Za tydzień najtańszy ma kosztować 5 zł i choć będzie drożej, to pasażer przejedzie na nim 5 km. Przejechanie 25-kilometrowej trasy kosztowało do tej pory 8 zł, a będzie – 10 zł. Na trasie Katowice – Dąbrowa Górnicza pasażer zapłaci za bilet nie 6,5 zł jak do tej pory, tylko 9 zł. Na trasie z Katowic do Bielska-Białej bilet ma kosztować 18 zł zamiast 16 zł. Za bilet z Żywca do Bielska-Białej podróżny zapłaci 9 lub 10 złotych, a nie 7 zł.

Rok temu Koleje Śląskie wprowadziły bilety pozaszczytowe. Był to rabat w wysokości 20% od regularnej ceny biletu na przejazdy pociągami Kolei Śląskich poza szczytem komunikacyjnym, czyli od godz. 9.00 do 14.00 i od 18.00 do 5.00. Teraz tej oferty nie będzie. Tak samo jak biletów sieciowych pozaszczytowych i ofert: Senior 60+ poza szczytem, Przejazd Poza Szczytem, Mała Grupa Poza Szczytem.

Jak przewoźnik tłumaczy te zmiany? – Naszą misją jest zapewnianie jak największej liczby bezpiecznych i komfortowych przejazdów dla jak najszerszej grupy podróżnych. To oczywistość, podobnie jak truizmem jest stwierdzenie, że do realizacji misji KŚ niezbędne są bardzo duże nakłady finansowe. Co więcej, pasażerowie, doceniając jakość naszych usług, wskazują potrzebę dalszej rozbudowy siatki połączeń, a każda nowa trasa (czy zwiększenie par pociągów na już wprowadzonej) to istotne koszty w budżecie Spółki. Tym samym korekta cennika jest niezbędna dla utrzymania atrakcyjności naszej oferty przewozowej, dalszego rozszerzania liczby połączeń i zapewniania dogodnych dojazdów. Jest to również działanie zapobiegające likwidacji jakichkolwiek obecnych pociągów w rozkładzie jazdy KŚ – mówi Patrycja Tomaszczyk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Wszystkie zmiany w taryfie przewoźnika można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. P Śl 9 maja, 2022 at 1:38 pm - Reply

    M2 da się przejechać z centrum Dąbrowy do centrum Katowic za 4, a pociągiem za 9, ciekawe kto będzie się szukał z tym pociągiem i biegał na stacje.

    • P Śl 9 maja, 2022 at 3:17 pm Reply

      Żeby było śmieszniej to pociąg jedzie 2-3 minuty dłużej. Tak się zastanawiam – czy oni myślą, że jak się nie napisze wprost o podwyżce to pasażerowie (obecni) tego nie zauważą?

Dodaj komentarz

*
*