Reklama

Kościoły ewangelickie otwierają drzwi. Będą koncerty i pokazy laserowe

Grzegorz Żądło
Będzie można zwiedzić kościoły z przewodnikiem i poznać ich historię. W ten weekend diecezja katowicka kościoła ewangelickiego zaprasza na dni otwarte swoich świątyń. Tych jest prawie 30. Wydarzenie związane jest z obchodami 500-lecia Reformacji.

Kościoły można będzie odwiedzić w następujących miastach: Brzeg, Byczyna, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Gliwice i Łabędy, Golasowice, Jastrzębie, Katowice, Kluczbork, Kraków, Mikołów, Nowy Sącz, Olesno, Orzesze, Rybnik, Siemianowice, Sosnowiec, Świętochłowice, Ruda Śląska-Wirek, Katowice – Szopienice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wodzisław, Zabrze. Wszystkie te świątynie należą do diecezji katowickiej.

Wszystkie kościoły będą otwarte 24 i 25 czerwca w godzinach popołudniowych, zwykle od 15.00 do 19.00. Lepiej jednak sprawdzić dokładne godziny otwarcia na stronach internetowych poszczególnych parafii. Na gości będą czekać osoby oprowadzające po obiektach, specjalna mapa kościołów ewangelickich oraz foldery dotyczące wybranych obiektów.

Dniom Otwartych Drzwi Kościołów Ewangelickich Diecezji Katowickiej będą towarzyszyć wydarzenia artystyczne. W kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach (ul. Warszawska 18) w sobotę w godzinach od 16.00 do 17.00 wystawiona będzie Biblia Radziwiłłowska (zwana też brzeską), która jest najcenniejszym zabytkiem katowickiej parafii. Odnaleziona została w 1993 roku. Jest to pierwszy przekład całego Pisma Świętego z języków oryginalnych na język polski, dokonany przez zbory kalwińskie z Pińczowa. Biblia, wydana przez Bernarda Wojewódkę w 1563 roku, wydrukowana jest pismem gotyckim i ozdobiona drzeworytami. Również w katowickiej świątyni w sobotę wieczorem odbędzie się pokaz laserowy – będzie go można zobaczyć dwukrotnie: o godz. 21.00 i o godz. 23.00, a wcześniej, w godzinach południowych, parafia wraz z Ewangelickim Centrum Diakonijnym „Słoneczna kraina” zapraszają na grę miejską „Ewangelickie ślady w Katowicach”. Chętni muszą się zapisać – szczegóły na stronie parafii: www.katowice.luteranie.pl.

Z kolei w niedzielę o godz. 16.00 odbędzie się koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Cithara Sanctorum. W innych parafiach również przygotowano koncerty, prezentacje multimedialne i wystawy. Szczegółowe informacje zamieszczone są TUTAJ. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*