Reklama

Koronawirus w Polsce. Zamknięte centra handlowe i granice, wstrzymane połączenia międzynarodowe

Redakcja
Kolejne decyzje rządu w obliczu epidemii koronawirusa w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki na wieczornej konferencji w Warszawie poinformował o wstrzymaniu połączeń międzynarodowych, zamknięciu granic i ograniczeniu handlu w galeriach.

Ogromne zmiany dla Polaków w związku z zagrożeniem koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki chwilę po godzinie 19.00 przekazał najnowsze informacje dotyczące środków bezpieczeństwa. Rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego. – Naszym podstawowym zdaniem jest powstrzymanie takiego szybkiego przyrostu, powstrzymanie takiego tempa, jakie zarejestrowali nasi sąsiedzi – powiedział premier RP.

W tym celu wprowadzone zostaną duże ograniczenia w ruchu na granicach Polski. Dzisiaj opublikowane zostaną dwa rozporządzenia w tej sprawie.

– na wszystkich przejściach granicznych przywrócone zostaną kontrole

– wprowadzony zostanie zakaz przekraczania granic przez cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami)

– wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia pasażerskie lotnicze i kolejowe.

Jak przekazał Mariusz Kamiński, szef MSWiA, przepisy będą obowiązywały od północy w nocy z soboty na niedziele (z 14 na 15 marca). – Jeżeli nie jesteś obywatelem naszego kraju, to nie jest czas na wycieczki na odwiedziny znajomych, granica jest zamknięta – powiedział Kamiński i dodał, że powracający cudzoziemcy, którzy na co dzień legalnie pracują i przebywają w Polsce będą wpuszczani i poddawani od razu 14-dniowej kwarantannie. Tak samo będzie z Polakami powracającymi z zagranicy. Oni również będą musieli pierwsze dwa tygodnie spędzić w domu. Nowe zasady będą na razie obowiązywały przez 10 dni, ale rząd ma możliwość przedłużenia ich o kolejne 20 dni, a następnie o miesiąc.

Kolejne ograniczenia dotyczą handlu, usług i oferty gastronomicznej. Mają one obowiązywać już za kilka godzin, od północy.

– ograniczenie działalności galerii handlowych. Otwarte pozostaną wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i lokale usługowe. Zamknięte zostaną inne punkty jak sklepy odzieżowe

– ograniczanie ruchu w restauracjach, kawiarniach, pubach, barach i klubach. Mogą świadczyć swoje usługi na wynos i na dowóz.

Ponadto rząd wprowadził limit przy zgromadzeniach publicznych. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 50 osób. Chodzi m.in. o marsze, demonstracje, uroczystości religijne.


Tagi:

Komentarze

  1. adalbert 14 marca, 2020 at 10:32 am - Reply

    Centra handlowe nie są zamknięte. Tytuł wprowadza w błąd. Jedynie określona część sklepów na terenie centrum handlowego jest zamknięta, ale do centrum handlowego będzie można wejść i wyjść z niego z zakupami.

Dodaj komentarz

*
*