Reklama

Kopalnie Murcki-Staszic i Wieczorek połączyły się

Kopalnia
Szymon Kosek
W nocy z 15 na 16 stycznia (z niedzieli na poniedziałek) doszło do połączenia tuneli kopalń Murcki-Staszic i Wieczorek. Dzięki temu już niedługo będzie można zamknąć część Wieczorka znajdującą się na powierzchni.

Chodnik transportowy kopalni Wieczorek połączył się z tunelem kopalni Murcki-Staszic na poziomie 720 metrów. Wyrobisko musi być jeszcze wykończone, konieczne jest jego uzbrojenie i wykonanie odpowiedniej obudowy. Prace powinny zakończyć się do końca tego tygodnia. Wszystko wskazuje na to, że będzie to jedyne połączenie między tymi zakładami. – W kopalni Wieczorek kończy się węgiel, który można by było opłacalnie wydobywać. Dlatego tworzenie tam większej infrastruktury nie miałoby większego sensu – tłumaczy Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Katowickiego Holdingu Węglowego.

Chodzi o to, by wydobycie złoża należącego do kopalni Wieczorek mogła dokończyć kopalnia Murcki-Staszic. Ta pierwsza ma funkcjonować jeszcze co najwyżej do końca 2017 roku, po czym zostanie zlikwidowana i przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Założenie jest takie, że z czterech kopalń wchodzących w skład Katowickiego Holdingu Węglowego docelowo mają zostać dwie: Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła – mówi Jaros. Podobny los jak kopalnię Wieczorek, będzie czekać kopalnię Wujek ruch Śląsk. Trudno na razie powiedzieć, co dokładnie stanie się z KWK Wujek ruch Wujek, gdzie znajduje się ważny dla KHW poziom szkoleniowy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*