Reklama

Kopalnia „Wieczorek” w rękach miasta. Teraz ma ruszyć wielka inwestycja

Ł. K.
Katowice mają rozpocząć wielką rewitalizację budynków byłej kopalni KWK „Wieczorek”. Dzisiaj miasto otrzymało około 9,5 ha gruntów od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Kończy się projektowanie pierwszego etapu inwestycji.

Minęły już trzy lata od momentu podpisania listu intencyjnego w sprawie przekazania miastu terenów po byłej kopalni „Wieczorek”. Od tamtej pory miasto przeprowadziło już konkurs, po którym powinien być już gotowy projekt rewitalizacji szybu Pułaski i przylegających do niego obiektów. Dzisiaj ten list intencyjny jest już nieaktualny, bo Katowice i Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisali akt notarialny. W ten sposób miasto otrzymało bezpłatnie ok. 9,5 ha gruntów przy ul. Szopienickiej. Zresztą takich transakcji ma być więcej, bo list dotyczył łącznie 20 hektarów. – Mamy jeszcze inne tereny w zanadrzu, które też będziemy przekazywać miastu – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Janusz Smoliło, prezes SRK S.A.

Wartość nieruchomości, które od dzisiaj są własnością Katowic, to około 50 milionów złotych. – Mówimy o prawie 10 hektarach gruntów plus obiekty budowlane. Dla nas jest to wielki prezent – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Budynki po kopalni mają zmienić funkcje.

Powstanie Hub Gamingowo-Technologiczny, który będzie służył rozwojowi e-sportu. Będą tu organizowane wydarzenia związane z grami wideo. Poza tym powstanie profesjonalne studio, które będzie służyło do transmitowania rozgrywek. Znajdą się tutaj firmy zajmujące się produkcją gier, a także przestrzeń spotkań dla środowisk związanych z gamingiem. Poza tym ma tu być tworzony i testowany nowy sprzęt komputerowy.

Plany są ambitne, więc i koszt realizacji niemały. Początkowo cała rewitalizacja miała kosztować 600 mln zł. Jednak połowę tej kwoty ma pochłonąć tylko I etap. – Na razie 300 mln zł i na razie te budynki, które są pod konserwatorem, czyli budynek szybowy, dawne budynki warsztatów mechanicznych i stolarni, przewiązka nad ul. Szopienicką i budynek łaźni łańcuszkowej – mówi prezydent Katowic. Te pieniądze miasto ma zapewnione, bo rewitalizacja została ujęta w wykazie projektów o znaczeniu strategicznym, które będą realizowane ze środków unijnych na terenie woj. śląskiego.

Projekt rewitalizacji powstaje od zeszłego roku. Zajmuje się nim pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński, której koncepcja została wyłoniona spośród kilkunastu prac w konkursie. Prace nad projektem wykonawczym powinny się zakończyć niebawem. Pod koniec marca złożono wnioski o wydanie pozwolenia na budowę dla I etapu inwestycji, wraz z projektami budowlanymi. Prace budowlane miałaby się rozpocząć w przyszłym roku. Miasto planuje, że kolejne etapy miałyby już być realizowane równolegle.
W kwietniu ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla II etapu inwestycji. Dotyczy on stworzenia koncepcji dla nowego obiektu, zlokalizowanego na południowy wschód od zabytkowego budynku nadszybia. Będzie on wyposażony w hale produkcyjne z dominującą funkcją studiów produkcyjnych dla e-sportu (przestrzeń powinna umożliwiać wykorzystanie obiektu jako studiów telewizyjnych, hal produkcyjnych, magazynów lub laboratoriów). Ponadto znajdzie się w nim część techniczna z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji oraz część do obsługi gości i widowni. Chętni do udziału w konkursie mają czas na zgłoszenie się do 12 maja.

Wszystkie prace na terenach po byłej kopalni w Nikiszowcu mają zakończyć się w 2026 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. Rt 17 kwietnia, 2023 at 8:34 pm - Reply

    ciekawe czy będzie to powstawać w takim samym tempie jak tramwaj na bażantów!!! czyli może za 15 lat he he

Dodaj komentarz

*
*