Reklama

Powstanie projekt dzielnicy nowych technologii na terenie po KWK Wieczorek. Miasto podpisało umowę

Redakcja
Jest umowa na zaprojektowanie dzielnicy nowych technologii w Katowicach. Na terenach po byłej kopalni „Wieczorek” ma powstać zupełnie nowa przestrzeń, która będzie skupiała firmy IT, gamingowe i e-sport.

Przy ul. Szopienickiej znajdują się dwa szyby powstałe w latach 1903-1910. To szyb Pułaski i szyb Poniatowski. To tu miasto planuje już od dłuższego czasu utworzenie dzielnicy nowych technologii o powierzchni ok. 19 tys. m kw. Katowice rozstrzygnęły konkurs na koncepcję metamorfozy nieruchomości po kopalni „Wieczorek” w połowie lutego. Spośród kilkunastu prac wyłoniona została koncepcja pracowni AMC – Andrzej M. Chołdzyński. Według niej, nowa „dzielnica” w Nikiszowcu ma łączyć w sobie wiele funkcji.

Nie było wiadomo, czy miasto podpisze ze zwycięską pracownią umowę na projekt. Od czasu rozstrzygnięcia trwały negocjacje. Dzisiaj urząd poinformował, że umowa z pracownią AMC została zawarta. Prace projektowe dotyczą pierwszego z sześciu przewidzianych etapów. Polegają na stworzeniu dokumentacji dla adaptacji i rewitalizacji już istniejących budynków po KWK Wieczorek, w których znajdą się między innymi powierzchnie biurowe i coworkingowe, studia nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, a także sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne. To jednak nie wszystko – Zaprojektowaliśmy duży park, który integruje te budynki. I trochę wzorem paryskiego Luwru, część dolną z ogrodem, która będzie zawierała funkcje dodane, dzięki czemu na powierzchni układ budynków pozostanie niezmieniony – mówi architekt Andrzej Chołdzyński.

HUB Gamingowo-Technologiczny ma stanowić wspólną przestrzeń dla firm technologicznych, producentów gier, a także środowiska związanego z e-sportem, które zajmuje się organizacją rozgrywek, turniejów i realizacją transmisji. W Katowicach działa kilkanaście takich firm. – Firmy katowickie nie wypełnią samodzielnie HUB-u, dlatego chcemy w nim stworzyć warunki do rozwoju z myślą o różnych podmiotach i zachęcić je do przenoszenia tu swojej działalności – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów UM Katowice. W portfolio HUB-u mają znaleźć się między innymi: wynajem powierzchni biurowych i coworkingowych, usługi korzystania ze współdzielonej infrastruktury, wynajem studiów telewizyjnych i nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT (data center, farma renderująca), sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne oraz usługi towarzyszące firmom zatrudniającym setki pracowników.

Koszt realizacji tylko pierwszego etapu szacowany jest na około 200 mln zł. Projekt budowlany wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę powinny być gotowe do końca marca 2023 roku. Po uzyskaniu pozwolenia ma zostać ogłoszony przetarg na wykonawcę inwestycji. Jej całkowity koszt to, według szacunków UM, Katowice około 600 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*