Reklama

Kończy się rewitalizacja budynków Muzeum Śląskiego. Otwarcie w kwietniu

Tak aktualnie wygląda budynek stolarni

Łukasz Kądziołka
Kolejne dwa budynki i kolejne kilkadziesiąt milionów złotych. Muzeum Śląskie przygotowuje się do oddania dla zwiedzających stolarni, łaźni oraz przestrzeni parkowej. Otwarcie planowane jest na wiosnę. Powstają już wystawy, które rozpoczną działalność nowego miejsca.
Łukasz Dziąbek z działu inwestycji Muzeum Śląskiego.

Po dwóch latach prac otwarte zostaną dwa nowe budynki. Nadal trwa rewitalizacja, ale znany jest już termin otwarcia łaźni głównej i stolarni. – Kontynuujemy działania rewitalizacyjne. Celem drugiego etapu, było zachowanie dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska – mówi Łukasz Dziąbek z działu inwestycyjnego muzeum. W odnowionym budynku łaźni ma się znajdować przestrzeń ekspozycyjna na wystawy czasowe. Będzie miała około 700 m kw. Budynek stolarni, położony najbliżej nowej siedziby, będzie łączył dwie funkcje. Piętro ma być przestrzenią dla wystaw, a parter uniwersalnym miejscem wydarzeń takich jak warsztaty, spektakle czy koncerty. Będą tam też ustawione dwie maszyny wpisane do rejestru zabytków techniki, które udało się już zakonserwować.

Teren wokół stolarni ma być kontynuacją przestrzeni zielonej obok nowej siedziby. Jednak zieleni ma być jeszcze więcej. Będą też ławki i  trawniki, na których latem będzie można rozłożyć leżaki się tu znajdować.

Otwarcie nowych budynków zaplanowane jest na 30 kwietnia. Pierwsza wystawa zostanie otwarta w stolarni w Noc Muzeów (14-15 maja). Będzie nawiązywała do przygód Tomka Wilmowskiego, bohatera powieści Alfreda Szklarskiego. Ma być zaadresowana głównie do rodzin z dziećmi. Wystawę będzie można zwiedzać w grupach 20-osobowych. Niespełna miesiąc później goście muzeum będą mogli wybrać się na wystawę poświęconą roślinom uprawnym. Otwarcie 10 czerwca.

Rewitalizacja obiektów rozpoczęła się w kwietniu 2015 roku. Prace miały kosztować 29,89 mln zł. – Na razie mieścimy się w ramach pierwotnego budżetu projektu. Mam nadzieję zamkniemy się w takim koszcie inwestycji – mówi Dziąbek. Mniej więcej połowa pieniędzy pozyskana została z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a druga połowa z województwa śląskiego i miasta Katowice.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*