Reklama

Kończy się budowa czarnego budynku w centrum Katowic

G. Ż.
To prawdopodobnie jedyny budynek mieszkalny w kolorze czarnym, jaki powstał w ostatnich latach w centrum Katowic. Inwestycja przy zbiegu ulic Koszarowej i Kominka wchodzi w decydującą fazę. Gotowa jest już elewacja.

“Unikato”, bo tak nazywa się budynek, zaprojektowała pracownia Roberta Koniecznego KWK Promes. Wcześniej w tym miejscu planowana była tzw. Multivilla, która polegała na nałożeniu na siebie dziewięciu w pewnym sensie niezależnych od siebie willi. Ostatecznie koncepcja się zmieniła i przy ul. Koszarowej powstały tradycyjne mieszkania. – Patrząc z perspektywy czasu, chyba dobrze się stało – mówił nam Robert Konieczny, kiedy rozpoczynała się budowa. – Budynek Unikato bardzo wpasowuje się w otoczenie, a wręcz z niego wyrasta. Przy okazji zmniejszyły się koszty inwestycji, a przez to zakupu mieszkania – dodawał.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez inwestora, mieszkania kosztują 5-5,2 tys. za m kw. Powstały 24, do tego w przyziemiu jest 10 miejsc w garażu. Całkowita powierzchnia zabudowy to 430 m kw., a powierzchnia użytkowa mieszkań wynosi 1310 m kw.

Kiedy architekt pokazał wizualizację, pojawiły się uwagi odnośnie czarnego koloru elewacji. Tak swój wybór tłumaczył Robert Konieczny. – Wiadomo jak po dwóch, trzech latach wyglądają elewacje na Śląsku. Szybko się brudzą. Dlatego ciemna elewacja sprawia, że nawet po wielu latach budynek będzie wyglądał podobnie. Poza tym ciemny tynk nadaje szlachetności.

Na wysokości parteru elewacja nie jest czarna. Budynek został “przepasany” srebrną blachą.


Tagi:

Komentarze

  1. KOSZUTKA.EU 13 stycznia, 2018 at 8:11 pm - Reply

    Czarno to widzę.

Dodaj komentarz

*
*