Reklama

Kolejowa inwestycja na linii do Wisły po raz kolejny opóźniona. Trzeba wyciąć więcej drzew

Wyremontowana stacja Wisła Uzdrowisko, fot. Urząd Miasta Wisła.

Redakcja
Już po raz drugi przekładany jest termin uruchomienia zmodernizowanej linii kolejowej do Wisły. Po wykonaniu prac przeprowadzono nowe pomiary i okazało się, że konieczna jest wycinka większej liczby drzew niż początkowo planowano. Prace wydłużą realizację całej inwestycji. Ostatecznie inwestycja ma zakończyć się z rocznym poślizgiem.

Inwestycja na linii kolejowej do Wisły ruszyła w połowie maja 2020 roku. Jej najważniejsze cele to wymiana przestarzałej już infrastruktury, czego efektem będzie skrócenie czasu podróży z Katowic do Wisły Głębce o około pół godziny. Do tej pory na niektórych odcinkach pociągi  poruszały się bardzo wolno, z prędkością nawet 20-30 km/h. Przed rozpoczęciem modernizacji podróż trwała ok 2 h 10 min, a po zakończeniu prac ma trwać ok. 1 h 40 min. Łącznie wymianą objęte zostanie 52 km torów, a odnowionych zostanie 15 stacji i przystanków kolejowych. Prace są już na zaawansowanym etapie. Jednak teraz okazało się, że po raz kolejny się przedłużą.

Pierwszy komunikat w sprawie wydłużenia terminu zakończenia inwestycji spółka PKP Polskie Linie Kolejowe wydała w listopadzie zeszłego roku. Wtedy poinformowano, że powinna ona być gotowa we wrześniu 2022 roku. Choć pierwotnie planowano zakończyć ją w grudniu 2021. Jak widać, linia do Wisły nadal nie jest otwarta i jeszcze przez wiele miesięcy mieszkańcy regionu nie skorzystają z nowej infrastruktury kolejowej. Wtedy powodem była kolizja z sieciami podziemnymi należącymi do Orange Polska S.A. na odcinku Skoczów – Wisła Uzdrowisko. Teraz powód jest inny.

Jak podaje PKP PLK, najpierw konieczne było wykonanie dodatkowych prac związanych z usunięciem „niezidentyfikowanych kolizji z infrastrukturą energetyczną i teletechniczną”. W dokumentacji projektowej wprowadzono zmiany i zakończono te roboty, a  dopiero wtedy wykonawca mógł przystąpić do przebudowy m.in. toru i odtworzenia rowów odwodnieniowych. Po tym okazało się, że zmienił się punkt odniesienia od jakiego należy mierzyć odległość drzew od zewnętrznej krawędzi rowów.  Zgodnie z przepisami powinna ona wynosić minimum 6 m. Po wykonanych pracach powtórzono pomiary i teren w tej odległości od torów trzeba „uporządkować”. To oznacza usunięcie większej liczby drzew. – Wykonawca wykona prace zgodnie z przepisami po 15 października, po zakończeniu okresu lęgowego ptaków.  Zakończenie prac zapewni właściwą eksploatację linii z zachowaniem wymaganego standardu bezpieczeństwa. Przywrócenie ruchu kolejowego do Wisły Głębce jest przewidywane od zmiany rozkładu jazdy 11.12.2022 roku – informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.

Wartość inwestycji to prawie 460 mln zł, z czego 85% jest dofinansowane w ramach unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*