Reklama

Kolejne przesunięcie terminu zakończenia przebudowy ul. Dworcowej. Rozpoczęło się sadzenie drzew

Fot. S. Rybok/biuro prasowe UM Katowice.

Grzegorz Żądło
W piątek wykonawca przebudowy ul. Dworcowej rozpoczął sadzenie drzew. Miał to zrobić kilka dni wcześniej, ale na przeszkodzie stanęła pogoda i kilkustopniowy mróz. Drzewa będą 54, chociaż pierwotnie miało ich być ponad 70.

Po przebudowie Dworcowa ma mieć charakter deptaka z bardzo ograniczonym ruchem kołowym. Przed rozpoczęciem prac rosło tu tylko kilka drzew. Teraz będzie ich znacznie więcej, choć pierwotne plany zakładały posadzenie jeszcze większej liczby roślin. – Pierwotnie założenie mówiło o bodajże 72 drzewach w trzech gatunkach. Jednak później, po analizie: dostępności dla straży pożarnej, przesłaniania zabytkowej elewacji w niektórych miejscach i pomysłu utworzenia nie tylko jednego areału dla przestrzeni publicznej dla eventów (…), faktycznie zredukowaliśmy te nasadzenia do 54 szkółkowanych drzew – tłumaczył w marcu 2019 roku podczas posiedzenia komisji rozwoju Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji w UM Katowice.

Na Dworcowej sadzone są teraz około 4-metrowe drzewa, w tym 28 miłorzębów tremonia, 12 brzóz Maksymowicza, 14 grabów zwykłych oraz dodatkowo w strefie centralnej buk czerwony. Do tego trawniki, trawy ozdobne i pnącza.

Ostatni aneks do umowy z wykonawcą przewidywał, że zakończenie prac nastąpi 15 stycznia 2021. To już jednak nieaktualne. Jak poinformował właśnie urząd miasta, prace budowlane mają się zakończyć dopiero w drugim kwartale przyszłego roku. Do tego trzeba doliczyć czas potrzebny na odbiory i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Zgodnie z umową podpisaną z wykonawcą – firmą Silesia Invest z Gliwic – przebudowa ma kosztować 16,8 mln zł.


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 25 stycznia, 2021 at 10:31 am - Reply

    Kiedy ci impotenci organizacyjni, rozpoczną wreszcie budowę parkingu karuzelowego na ul Tylnej Mariackiej ? Przypomne, że obiecują nam od 2018 !! Gdzie będą parkować goście i petenci firm z ul Dworcowej ??

  2. Kamil 7 grudnia, 2020 at 1:03 pm - Reply

    Czy to oznacza, że mamy koleją zmianę w planie nasadzeń i buk czerwony, który przeszkadzał w ustawianiu choinki jednak nie przeszkadza? Czy może mowa o innym drzewie/miejscu…

Dodaj komentarz

*
*