Reklama

Kolejne autobusy „na prąd” w Katowicach. PKM Katowice podpisuje kontrakt

Redakcja
Do Katowic przyjadą kolejne autobusy elektryczne. Po komplikacjach związanych z realizacją zamówienia przez Ursusa, PKM Katowice zawiera kontrakt z firmą Solaris. To już setny kontrakt tego producenta na dostawę pojazdów „na prąd”.

Po sporych problemach z zakupem nowych autobusów elektrycznych, PKM Katowice w końcu podpisuje kontrakt. Elektryczne pojazdy już na początku tego roku miały wzmocnić tabor PKM-u, ale Ursus nie wywiązał się z umowy. Drugi przetarg wygrał Solaris, który złożył ofertę już w pierwszym, w 2018 roku. Jednak zaproponował nieco wyższą cenę niż Ursus. Ostatecznie do Katowic ma dotrzeć kolejne 5 autobusów producenta z Bolechowa. PKM Katowice zapłaci za nie więcej niż zapłaciłby w ubiegłym roku. Cena wzrosła o około 1 milion złotych. W 2018 roku wynosiła ponad 14 mln zł, a w tym już ponad 15 mln zł.

Nowe katowickie elektrobusy to będzie model Solaris Urbino 12 electric. „Krótkie” pojazdy napędzane będą centralnie montowanym silnikiem trakcyjnym o mocy 160 kW. Za magazynowanie energii odpowiedzialny będzie zestaw baterii o całkowitej pojemności 250 kWh. Ich ładowanie odbywać się będzie poprzez złącze plug-in oraz tzw. pantograf odwrócony. Na dachu pojazdów znajdą się odbieraki mocy, na które podczas ładowania opuszczany będzie pantograf na stałe zamontowany na maszcie ładowarki stacjonarnej. Urbino 12 electric pomieszczą około 80 pasażerów (w tym 26 miejsc siedzących). Autobusy będą wyposażone m.in. w klimatyzację, rozbudowany system informacji pasażerskiej oraz monitoring obejmujący kamery przestrzeni pasażerskiej oraz kamerę cofania.

Obecnie na flotę PKM-u składa się 5 elektrycznych pojazdów przegubowych, a Solaris jest w trakcie realizacji innego dużego kontraktu dla katowickiego przedsiębiorstwa. Chodzi o dostawę 25 jednoczłonowych autobusów miejskich Solaris Urbino 12 napędzanych ekologicznymi silnikami diesla. Dla Solarisa podpisany w zeszły poniedziałek dokument to setny kontrakt na dostawę autobusów elektrycznych. Producent ma niespełna rok na dostarczenie pojazdów do bazy PKM Katowice.


Tagi:

Komentarze

  1. Gringo 21 sierpnia, 2019 at 7:36 pm - Reply

    Serdecznie współczuję

Dodaj komentarz

*
*