Reklama

Każdy może śledzić autobusy i tramwaje na mapie. Powstaje portal pasażera i aplikacja ZTM

Redakcja
ZTM tworzy nowy portal pasażera. Wszystkie autobusy i tramwaje można śledzić w czasie rzeczywistym na mapie. Wkrótce organizator transportu wypuści nową aplikację.

W telefonie i komputerze można śledzić autobusy i tramwaje ZTM. Przesuwające się po mapie Katowic oraz innych miast metropolii punkty pozwalają lepiej zaplanować sobie podróż. Pasażer jest w stanie na bieżąco sprawdzić, gdzie znajdują się wszystkie pojazdy lub pojazd konkretnej linii. – Prace nad portalem SDIP są już na bardzo zaawansowanym etapie. W tej chwili strona, którą można znaleźć pod adresem www.sdip2.metropoliaztm.pl/passinfosystem/, funkcjonuje testowo. Chcemy sprawdzić m.in. czy wszystkie zawarte na niej dane wyświetlają się prawidłowo na różnych typach urządzeń, z których korzystają pasażerowie – informuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM. Portal pasażera, oprócz położenia pojazdów na mapie, prezentuje wirtualne wersje tablic przystankowych. Dzięki temu osoby przemieszczające się autobusami, tramwajami czy trolejbusami, sprawdzą, czy ich pojazd przyjedzie zgodnie z planem. Jeśli będzie opóźniony, to również pojawi się informacja o tym, ile trzeba będzie czekać na transport. –  Ponadto po wywołaniu na mapie wirtualnej tablicy, która jest dostępna dla każdego przystanku, będzie można zapoznać się nie tylko z informacją dotyczącą tego, kiedy pojazd danej linii przyjedzie, ale również z innymi komunikatami i informacjami przypisanymi do niej. Na przykład dotyczącymi objazdów z powodu prowadzonych prac drogowych – tłumaczy Wawrzaszek.

Od niedawna każdy może przetestować portal i przesłać swoją opinię do Zarządu Transportu Metropolitalnego (na adres). Do tej pory ZTM otrzymał kilkadziesiąt uwag, a w zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie w tej sprawie. Teraz trwają prace nad wprowadzeniem poprawek. Udostępnienie finalnej wersji portalu i przeniesienie na docelową domenę (sdip.metropolia.pl) powinno się nastąpić za kilka tygodni. Równolegle toczą się prace nad aplikacją mobilną, w której mają znajdować się wszystkie funkcje portali pasażera. ZTM nie podaje jeszcze, kiedy będzie gotowa. Na razie jest ona testowana na różnych mobilnych urządzeniach.


Tagi:

Komentarze

  1. AA 9 listopada, 2020 at 12:09 pm - Reply

    Prawidłowy link
    https://sdip2.metropoliaztm.pl/

    Ciekaw jestem tylko czy zadano sobie pytanie o skalowalność systemu.
    Czy przy 10 000 użytkowaników ten system będzie działać prawidłowo jeśli przycina się w momencie premiey i pewno 5 użytkownikach testowych.

Dodaj komentarz

*
*